Paulo Coelho je môj obľúbený autor a nehanbím sa za to – práve naopak. Jeho životopis som si zadovážil už dávnejšie – chcel som spoznať príbeh človeka, ktorý ma dostal svojim písomným prejavom a je to pre mňa Pán spisovateľ.

Priznám sa, že viac ako 500 stranové knihy zrovna nečítam každý deň, skôr mám tie „Coelovské“ s polovičným rozsahom. Táto kniha ma ale dostala od začiatku. Začína sa v súčasnosti, keď je Paulo niečo ako roková hviezda a cestuje po svete s tým, že si naplno a ale aj s pokorou užíva svoju slávu.

Coelho veľmi o svojej rodine nikdy nehovoril, myslím predkov. Pritom tam je nejedna brazílska osobnosť spoločenského ale ak politického života. Po prebraní niekoľko generácii a jeho starých rodičoch a rodičoch prichádza na rad jeho narodenie. Narodil sa mŕtvy, už to predurčilo to že jeho život nebude obyčajný.
Pokračuje sa jeho detstvom, záľubou v knihách výborným verbálnym prejavom. S dospievaním prichádzajú na radu prvé problémy – zlý prospech v škole, prvé vzťahy ale aj drogy. Paulo si začína užívať život ako sa dá, prvé úspechy dosahuje v divadle a novinách. Robí to ale všetko zadarmo.

Jeho rukami prejde množstvo žien, má problémy s vierou, hľadá svoju sexuálnu orientáciu, žije vampírizmom. Rodičia ho nechajú liečiť eletrošokmi. Nie raz. Jeho vzťah s nimi je občas komplikovaný. Coelho veľa cestuje, spoznáva stále nových ľudí a má svoje miesto medzi intelektuálmi a snaží sa mierne bojovať proti diktátorskému režimu. Je zatknutý, vyslýchaný.

Svoj prvý skutočný úspech zažíva až ako textár piesni. Autorské práva mu nesú tisíce dolárov no stále nenapísal knihu, ktorá by mu otvorila dvere do sveta literatúry. Chce byť slávnym spisovateľom, no nič pre to nerobí. Tieto udalosti pokrývajú väčšinu knihy. Až tu nastáva zlom.

Coelho vydáva prvú úspešnú knihu, dáva si záležať na marketingu a ten predáva. Doma je kritikou väčšina jeho diel roznesená na kopytách. Zbytok sveta ho miluje a stáva sa z neho osobnosť svetového formátu.

Ja by som nepovedal, že jeden človek môže toho toľko zažiť a že sa to dá stihnúť. Kniha je naozaj dobrá a mal by po nej siahnuť každý, koho Paulo oslovil. Autorom životopisu je brazílsky novinár Fernando Morais. Tomu nechal spisovateľ voľnú ruku a trval na tom aby nevynechal nič podstatné, aj veci na ktoré nie je hrdý. Kniha vznikala niekoľko rokov, po stovkách rozhovorov. Zdrojom sú spisovatelové denníky, ktoré si viedol a audio kazety. Tento materiál mal byť zničený, no nakoniec sa tan nestalo a len vďaka nemu je v knihe množstvo detailov.