Veselý film o smutnej realite – takto nejako by som v pár slovách popísal nemecký snímok Klopanie na nebeskú bránu (Knockin' On Heaven's Door) od režiséra Thomasa Jahna. Nemecká tvorba je často škatulkovaná za svoju „rýchlokvasnú“ tvorbu seriálov a jednoduchých filmov. V tomto je skutočne jedinečná. Tento film z roku 1997 sa však z nej naštastie veľmi silno vymyká. Klopanie na nebeskú bránu má dvoch hrdinov, ktorých dokopy zvedie nepríjemná skutočnosť. Jeden má nádor na mozgu, pričom je paradoxne tuhý fajčiar - jednoducho „bad boy“ no a druhý zdedil po otcovi problémy s kostnou dreňou. Každému zostáva do konca jeho pozemskej púte len pár okamihov. Zo svojim osudom sú viacmenej zmierený a tak chcú podniknúť svoju poslednú cestu k moru. Lebo jediné o čom sa sa v nebi rozpráva je predsa more, a oni nechcú byť out. Pritom sa im podarí ukradnúť mafiánske auto s miliónom v kufri a veselá cesta plná prekvapení sa môže začať. Obaja hrdinovia si plnia svoje posledné malé sny a dúfajú že sa dostanú do cieľa svojej cesty, ktorá sa zmení na únos.

Vo filme je vidieť niekoľko prepojení na iné filmy najmä s mafiánskou tématikou a la Tarantino. Možno to je masochistické ale pri zvrátenom osude oboch protagonistov som sa dobre bavil. Napriek tomu že v tejto dramatickej komédii nieje o prestrelky núdza neuvidíte počas celého filmu ani jednu mŕtvolu či kvapku krvi. Snímok by som bez nadsádzky zaradil medzi to naj čo som z nemeckej tvorby videl. Na záver nebude chýbať song Boba Dylana a troška vlhkosti v očiach. Moje obligátne hodnotenie – 9 bodov z 10. A odporúčanie pozrieť film než zaklopete na nebeskú bránu vy...

Hrajú: Til Schweiger, Jan Josef Liefers, Moritz Bleibtreu, Huub Stapel, Leonard Lansink, Ralph Herforth, Cornelia Froboess, Rutger Hauer, Hannes Jaenicke, Florian Fitz a ďalší.