Začnem obligátne - možno ste si všimli, možno nie ale moje písanie opäť na chvíľu poľavilo. Zhon začína. Vianoce sa blížia, alebo teda hlavne veľké nákupné centrá a rôzne *markety sa nás o tom snažia presvedčiť. Našťastie mňa to ešte nechytilo a celkom slušne tomu odolávam. No to moje odmlčanie je spôsobené buď zlou organizáciou času alebo tým, že mám toho skutočne veľa. Ale dobre sa mi vyhovára na oba dôvody. Naviac na každého raz príde určitý vek keď človeka nič neteší a ak aj niečo tak chvíľkovo. Ja som si chcel spraviť poriadnu radosť, to som však netušil že mi prinesie viac bezosných nocí než radosti. Ale pekne poporiadku.

Najlepšie je spojiť príjemné s užitočným. To som si povedal aj pri mojich nákupoch. Najprv som za vcelku zaujímavú cenu našiel na eBay FinalScratch 2. Pre nezasvätených len uvediem, že ide o externý prevodník na ovládanie softvérového prehrávača pomocou špeciálnych vinylov s časovou linkou. Hudbu mám rád, djing mi zachutil dávno tak som si povedal prečo nie. Za najkomplikovanejšiu vec s týmto spojenú som považoval preclenie. To na moje potešenie prebehlo úplne hladko, len časovo to bolo troška na dlhšie.

Keďže už pár mesiacov som bez notebooku, mobilita sa mi silno hodí z viacerých dôvodov a Final Scratch by mi bol bez neho na dve veci. Áno dá sa prepojiť s PC ale je to dosť namáhavé - najmä na priestor. Takže požiadavka bola jednoduchá, niečo maličké a použiteľné. Nakoniec som skončil pri sexi dvanásť palcovom MSI, konkrétne modeli S271. Objednával som ho cez shop alza.sk, tak isto všetko prebehlo v poriadku. Poviete si dvojitá radosť a predčasné Vianoce. Nič také sa nekonalo - bohužiaľ som mal to šťastie, že zrovna tieto dve zariadenia nešli prepojiť. Final Scratch má dva 6 pinové IEEE 1394 porty. Notebook taký istý ale len 4 pinový, kábel bol dodávaný no bolo treba použiť aj adaptér. Ten som mal ale len pre americkú sieť. Tak som ho objednal v Notape, mal byť za dva dni. Po dvoch týždňoch som sa dozvedel, že bude až v polke decembra. Toľko som čakať nemienil. Tak som objednal podla parametrov s univerzálnymi konektormi adaptér z SOS. Balíček prišiel na dobierku o pár dní. Takže už by som si snáď mohol konečne zahrať. Lenže, ani po všetkých potrebných úpravách operačného systému Microsoft Windows XP nechceli tieto dve zariadenia spolupracovať. Až na nejakom francúzskom fóre, a to mi verte, že nejeden večer som pregúglil, som sa dozvedel, že to asi nepôjde. Riešením by mohla byť Express Card s Firewire portami. Zo spoločnosti Stanton, ktorá Final Scratch vyrába mi dali vedieť, že odporúčajú karty s čipsetom od Texas Instruments. Našiel som jednu takú v Alze, bola asi 4x drahšia ako všelijaké noname kartičky, išiel som však na istotu. Po urgovaní a vysvetlení prečo sa platba nespárovala s objednávkou v banke som sa po týždni konečne dočkal. No s kuriérom prišlo ďalšie polienko pod moje nohy. Už som si začal zvykať a myslieť, že sa mi to nikdy nepodarí. Tým polienkom bol opäť prepojovací kábel. Tento raz z 9 pinov na 6. Karta totiž mala konektor 1394b, čiže som opäť vyšiel na prázdno. Očakával som, že pri takej dobrej výbave karty bude tento kábel pribalený. Bohužiaľ nič také sa nekonalo. Takže ďalších pár okamihov s Google. V susednej ČR úplne bežný tovar, u nás niečo nezohnatelné. Čakať na nejaký balíček z Čiech s pár gramovou redukciou sa mi už vázne nechcelo, tak som sa vydal do obchodov Bratislavských obchodov s tým, že sa snáď dočkám aspoň náznaku úspech.

Smer Polus. Datart bez úspechu, tak isto aj susediaca predajňa Apple, márne tápanie medzi káblami v priľahlom supermarkete. Samozrejme aj tu nula bodov. Zúfalo píšem mail do predajne MacZone.sk v Auparku. Dostávam odpoveď, že kábel majú na prevádzke na Radlinského. Pre istotu to overujem telefonicky. Kábel mám pripravený na predajni. Super. S obrovskou radosťou v očiach odchádzam. Teším sa domov ako tú obludu z nespočet káblami konečne zapojím. Nebudete mi veriť ale podarilo sa. Chcelo to pár hackov v systéme no stálo to za to. Časovo ma toto behanie a zhánanie od zistenia prvého nedostatku zabralo tri týždne. Všetko som sa snažil riešiť cez net a nakupoval elektronicky, tak isto aj platil.

Všetko nebolo úplne v pohode, ale keby sa mi chcelo viac čakať tak sa aj menej nabehám. V každom prípade tá radosť a potešenie prišli, a ešte stále si ich vychutnávam. Vianoce v predstihu sú super a USB port v porovnaní s FireWire vynález hodný Nobelovky.