Mám rád letné festivaly a vždy sa na ne teším, preto ma celkom sklamala správa že v roku 2009 sa Hodokvas neuskutoční. A to napriek tomu, že jeho posledný ročník nebol podľa môjho gusta. Za tie roky som si k nemu vybudoval istý vzťah a tak nejako sa mi neodmysliteľne spájal s letom.

U nás sa ťažko hľadá náhrada – tak sme skúsili zahraničie – Českú republiku a festival Rock for People v Hradci Králové. Ako pribúdali potvrdení interpreti utvrdzovalo ma, že vstupenku by som si mal zaobstarať. A hneď teraz môžem povedať, že to bola dobrá voľba.


V Hradeckém Festival parku (letisko) sa konal od štvrtka 3. júla do pondelka 6. júla už 15. ročník festivalu Rock for People. Myslím, že „pätnásť“ je už dosť na to aby mal odchytané všetky muchy a len sa piloval do dokonalosti. Ťažko ale môžem porovnávať, toto bol môj prvý ročník. Už v piatok začínal „Večírek pro nedočkavé“ no na festival sme dorazili až v sobotu na obed.

Deň prvý
Stihli sme koniec Mňáka a Žďorp, menšia prechádzka po areále a smer The Inspektor Cluzo – celkom úlet. Nasledovali domáci UDG. Prvou skupinou na ktorú som sa tešil boli Chinaski, milým prekvapením Wohnout a Meky Žbirka. Je to celkom haluz, že od Mekyho nemám snáď ani jednu mp3 a pritom som sa chytal na drtivú väčšinu skladieb. Pritom je to len ujo s gitarou, ale zahreje pri srdci. Zbytok večera sa niesol v znamení headlinerov ako Hadouken!, Freestylers a Arctic Monkeys. Na prvých dvoch som sa zabával výborne. Arctic Monkeys na to, že boli hviezdami večera na mňa žiaden dojem nespravili, práve naopak – vydržal som na nich až 30 minút. Je jedno ako je ich hudba inovatívna či chytlavá – ak to sucho odohrajú s nulovou komunikáciou s publikom, ktoré im dáva všetko sú to pre mňa len namyslené decká. Našťastie toto bolo jediné hudobné sklamanie na celom festivale. Keď som prišiel domov tak som si Arctic Monkeys hneď pustil a boli super. Môžno to bol dočasný skrat, ale ak takto hrajú vždy tak to nieje festivalová skupina.

Deň druhý
Keďže program mi začínal až podvečer, festivalový areál sa otváral až na obed prišiel čas na prieskum mesta. Hradec Králové má pekné historické centrum, pôsobí čisto a príjemne. Určite je vhodné aj na výlet. V Čechách okrem toho, že bol zrovna víkend mali aj sviatok takže ulice boli prázdne a okrem ľudí s festivalovými náramkami nebolo možné stretnúť takmer nikoho. Na festival som sa vrátil až večer a odštartoval ho pre mňa Divokej Bill a po ňom The Kooks na ktorých som sa dosť tešil a nesklamali. Ska-P boli pre mňa veľkou neznámou, no v pohode som ich odstál. Skočil som ešte pozrieť na The Switch. Tata Bojs hrali až po polnoci, ľudia ale vôbec neboli unavený a úplne naplno som si ich užíval.

Deň tretí
Kúsok od Festival parku je rybník s plážou – ráno som ho bol omrknúť, ale bola to totálna masovka – hlava na hlave. Takže opäť relax v meste. Posledný deň som mal toho ale na pláne viac. Po návrate som stihol koniec RA:IN, nasledovali Gaia Mesiah a Clou. Veľmi milým prekvapením boli Gogol Bordelo. Jedným s najlepších zážitkov na Rock for People bolo vystúpenie Bloc Party. Takto si predstavujem hudobnú smršť. Prebehnutie frontmana v dave ľudí bolo dôkazom, že aj oni si to užívali. Placebo som odležal v pozadí. U nich sa takmer mechanické odohranie koncertu dalo očakávať, no dali svoje najznámejšie skladby a aj dosť vecí z posledného albumu. Poslednou skupinou (ak sa to tak dá v tomto prípade povedať), ktorú som na festivale videl boli britskí Underworld. Ich minuloročné vystúpenie v Bratislave bolo pre mňa veľmi silným zážitkom, to som ale ešte netušil aké super to môže byť pod holým nebom. Výborný záver nielen posledného večera ale aj celého Rock for People. Táto atmosféra mi vydržala do konca týždňa po návrate domov, som chodil s úsmevom od ucha k uchu.

Počasie po celú dobu bolo super. Nedá sa hovoriť ani o extrémnych horúčavách ani o daždi, ktorý sa našťastie nekonal. Z organizačného hľadiska som nebol zrovna nadšený zo stanového mestečka. To bolo veľmi malé a už po príchode v sobotu na obed bol veľký problém nájsť miesto pre štyri stany v prijateľnej blízkosti. Za stanovanie sa platilo 100 Kč, polovicu vrátili ak ste odovzdali odpadky. Tak isto zákaz vnášania akéhokoľvek pitia a jedla do areálu bolo možno prehnaný. Pivo stálo 30, nudle 60, kebab 70 a pol deci vodky 60 Kč. Prekvapila ma ale čistota v celom areále, určite má na tom podiel aj vykupovanie plastových pohárov z piva, zberateľov bolo veľa.

Môj prvý ročník Rock for People hodnotím maximálne pozitívne. Dúfam, že podobne kvalitný lineup sa organizátorom podarí zostaviť aj budúci rok – v tom prípade určite opäť idem.