Tak a mám za sebou desiaty ročník hudobno-športového letného festivalu, ktorý sa konal v Malých Levároch, čo je niekoľko kilometrov za Malackami. No a už môžem s kľudným svedomím napísať, že Festivalu, lebo toto označenie si právom zaslúži. Rudavu sa snažím navštevovať pravidelne, keďže je v tesnej blízkosti môjho domova a tak nejako už k letu patrí. Ak mám hneď porovnávať z minulým ročníkom je to neporovnateľné. Dôvodov je viacej, no ale asi tým najhlavnejším je, že doteraz išlo o vždy rovnako stavané a predvídateľné podujatie. Tento ročník sa však niesol hlavne v znamení prekvapení. No a aké zmeny a prekvapká išlo sa pokúsim popísať v tomto reporte.


Na Rudavu som dorazil v piatok asi o šiestej večer. Stálemu návštevníkovi neuniklo, že stanové mestečko sa presunulo bližšie k ceste. K hlavnému vchodu sa dalo dostať z viacerých miest, no najrýchlejšie to bolo cez parkovisko. Rozloha celého festivalového areálu sa zväčšila podľa môjho odhadu dvojnásobne, doterajšiu plochu zaberali len športové ihriská. Čo sa dialo na nich môžem ja hodnotiť veľmi ťažko, prišiel som hlavne za hudbou. K hlavnému pódiu tento rok pribudli ďalšie dve a to Electronic stage a Ska/Reggea stage. V prvý večer u mňa určite zabodovali stálice ako HEX, Para, Vetroplach či Vidiek. Samozrejme medzi tým som to točil aj na ďalších dvoch pódiách a všade vládla super náladička. U reggea som nemal nejako prehľad, no na tanečnom stage som videl kopu mne známych domácich tvári, no nechýbali ani zahraničné.


Druhý večer bolo pre mňa najväčším potešením určite vystúpenie Polemic-u. No a neskutočne ma zaujalo SKA zoskupenie zo susedného Rakúska s názvom The Offbeat Generator. A to vďaka svojim „prerábkam“ známych veci ako Don't worry, Pink panter či Azzurro. Nasledovalo tradičné pobiehanie medzi ostatnými pódiami. Nechcem tu spomínať vystúpenia jednotlivých skupín, zoskupení či dj’s. Jednoducho si to musí zažiť každý sám na vlastnej koži a tak isto aj podľa svojej chuti a vkusu aj ohodnotiť.


Minulému ročníku som vyčítal niektoré nedostatky. Tento rok sa organizátori polepšili, pódiá boli účinkujúcimi obsadene naozaj maximálny čas. Tak ich dostalo priestor oveľa viac a nestalo sa, že by zavládlo totálne ticho. Myslím, že neboli problémy ani s WC či vodou. SBS nerobila žiadne problémy. Občerstvenie a stravovanie vrátane jeho cien boli na dobrej úrovni, dokonca v ranných hodinách sa už nalievalo „nad čiaru“ (: Najvrelejšie som privítal rozšírenie hudobného zamerania - okrem klasického: pop, ska, rock sa tento rok rozliehal po areály aj house, trance, hard techno, reggea ale aj nejaké lámané beaty. Pri jednotlivých pódiách sa zvuk nemiešal, no z diaľky hej. Za tie tri dni sa určite nedá stihnúť vidieť a počúvnuť všetko o čo by návštevník mal záujem. Veď zbežným pohľadom som narátal na programe vyše 60 hudobných zoskupení a dj’s. Okrem toho treba pokecať s kámošmi a známymi, poniektorých som naposledy stretol práve tu na Rudave pred rokom. Toshiba SummerBeach Rudava 2006 sa určite vydarila a ubrala správnym smerom. Zabavil som sa veľmi dobre, v geniálnej spoločnosti – takže mi neostáva nič iné než dúfať, že o rok zase na Rudave.

Vstup na festival zabezpečila agentúra Maverick Rock Production