V piatok 24. októbra 2008 sa v priestoroch hotela Clarion v Prahe konal prvý Google Developer Day. Keďže tento dátum perfektne zapadol do môjho týždňa v Prahe (o tom snáď niekedy nabudúce) nebolo nad čím váhať. Finálna verzia programu bola zverejnená len niekoľko dní pred zahájením tejto akcie, no už predstihu boli jasné témy ako: YouTube API, Mapy API, Android, Google App Engine atď. Takže obsahovo veľmi pestré.

Registrácia začala o deviatej hodine, hneď ma prekvapila výborná organizácia, príjemné prostredie a uvoľnená atmosféra od prvej sekundy. Počet účastníkov presiahol päť stoviek. Semináre prebiehali ako v českom tak aj anglickom jazyku, nechýbal kopec zaujímavých hostí. Prezentácie prebiehali paralelne v 4 sálach, po obede pribudla ďalšia špeciálne pre workshopy. Takže čo som počul a videl.


Kateřina Holcmanová nás hneď postavila všetkých do pozoru a požiadala o vypnutie mobilov. Na úvod mal slovo Jan Šedivý a po ňom sa rozhovoril Nelson Mattos s prezentáciou Client, cloud & connectivity. Celý deň som v podstate strávil v najväčšej sále. Do obeda odprezentoval ešte Jarda Bengl tému Intro to the Geo Web. Taký jemný úvod do toho čo všetko Google s mapami robí a aké dáta a zdroje sú k dispozícii.

Po obede sa chopili mikrofónu Jean-Laurent Wotton a Russell Middleton s témou Maps & Earth API. Tu už prišlo na praktické ukážky s API. V podobnom duchu sa niesla aj ďalšia prezentácia od Jardy Bengla a to From Mashups to Mapplets. Spravilo to na mňa veľký dojem a mal som chuť si hneď niečo vyskúšať. Toto bolo z API pre Mapy všetko. Nasledovalo Intro to Android od Michala Šrajera. Nechýbala stručná história, ľahký úvod do problematiky a pozadia celej tejto platformy. Plynulo na tému nadväzovala prednáška Pavel Petřeka - Build an Android application. Opäť sa už išlo viacej do detailov. Bohužiaľ pri konci som už musel GDD 2008 opustiť – Pendolíno nečaká.


Priznám sa že bolo ťažké vybrať si témy, ktoré som si nechcel nechať ujsť. Tak som volil tie s ktorými by som mohol mať v najbližších mesiacoch niečo dočinenia. Samozrejme ľutujem, že som toho nemohol stihnúť viac no záujem bol taký, že z niektorých miestností boli dlhé rady von. To čo som videl však bolo odprezentované na výbornú.

Zažil som už pár Developer Day rôznych spoločností na rôzne témy, no žiadna z nich zatiaľ na mňa nespravila taký dojem ako Google. Z nejednej som dochádzal zo zlým pocitom, že to bol zabitý deň, nič nové som sa nedozvedel a prezentujúci ešte „zazerali“ ak ste nekúpili ihneď ich riešenie. Prístup Google je diametrálne odlišný - Jan Šedivý hneď na začiatku podal ruku a požiadal vývojárov o aktivitu. Maximálna otvorenosť a naviac ide o služby a dáta, ktoré sú dostupné každému a zadarmo.

Google Developer Day 2008 v Prahe sa podľa môjho názoru ale aj názoru z niekoľkých blogov vydarilo. Dúfam, že sa uskutoční aj o rok. Niekoľko fotiek z tohto podujatia je v galérii. Krátke zhrnutie spravil aj Google Blog Česká republika, videá snáď čoskoro pribudnú na youtube.cz/GoogleCZ