Vlog


Sleduj ma


Twitter


IBM na štátnych zákazkách "zarobilo" 121 806 277 € a štát mu ešte ide pomôcť

Posledné týždne ako väčšina národa bojujem s nachladnutím, takže večer ulíham pod v vplyvom liekov do postele. No a takto oslabená myseľ robí všelijaké hlúposti, napríklad si pozrie televízne správy. Tam sa človek dozvie zaujímavé veci. Teraz ale nemyslím na teambuildingovú stanovačku sestričiek.

Na výjazde v Košiciach sa SMERáci rozhodli, že podporia dve IT firmy v Košiciach a tie dostanú vládne stimuly za 6,5 milióna. Konkrétne ide o 5,08 milióna pre „dcéru“ Deutsche Telekom a 1,58 milióna pre IBM.

IBM na štátnych zákazkách za zarobilo 121 806 277 € a štát mu ešte pchá do vreciek

Média to stihli už aj vykalkulovať a na vytvorenie jedného pracovného miesta v IBM v Košiciach pôjde 10 533 eúr. Čiže štát ide pomáhať v sektore v ktorom sa zamestnávatelia bijú o ľudí a sú najmenej postihnutí nezamestnanosťou.

IBM je globálna firma, jej obrat (104 miliard US) je väčší ako HDP Slovenska (91 miliard USD) a štát s ňou ide byť sociálny. Aby sme sa nebavili o globálnom pôsobení spoločnosti, tak na FOAF sa dozviete, že IBM Slovensko, spol. s r.o. malo na verejnom obstarávaní obrat 121 806 277 €. Plus samozrejme IBM funguje aj v súkromnej sfére.

Takže štát ide pomáhať tam, kde nie je treba. Pritom trend je presne opačný – iné štáty podporujú malé podnikanie, projekty a startupy. Áno niekto pri slove „štártap“ prevracia očami, ale práve v malých firmách je väčší priestor na inovácie. Dokonca sú štáty, ktoré ponúkajú víza a tučné balíky peňazí len za to, že váš nápad prídete realizovať k nim.

Je jasné, že toto nie je pre politické klíma, ktoré u nás momentálne je nejako zaujímavé. Zo slova podnikateľ sa stala nadávka a veľké zákazky ovládajú finanční žraloci a skupiny. Ale nie je všetko stratené.

Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania alebo NADSME založilo začiatkom roka Fond inovácii a technológií s objemom 4,2 milióna eur. Tak som pátral po tom, čo sa z tohto stihlo minúť a na čo. Stránka je v príprave, no našiel som súťaž StartFIT v ktorej mohol získať až 3 tisíc eúr. Ešte nič nie je stratené...


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Na Slovensku lajky ešte život nezachraňujú, ale videá eurofondy áno

Keď som to prečítal na irozhlas.cz hneď ma napadli rôzne vtipy. Ako Ježíš sleduje počty lajkov (páčikov) na Facebooku a podľa toho pomáha. Alebo ako

Mal by štát „kúpiť“ zamestnancov Wirecard?

Matovič a Remišová dnes oznámili, že by zo zamestnancov Wirecardu urobili štátnu IT firmu v Košiciach. Je to dobrý nápad, alebo nie? Wirecard je (bola

7 videí, ktoré sa oplatí vidieť pred parlamentnými voľbami 2020

Všetky videá sú občianskou aktivitou, ani jedno nie je prácou politickej strani či hnutia. V roku 1989 vystúpil Dežo Ursíny vo Valašskom Meziříčí na f

Publikované 06.10.2013

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist