Napriek tomu, že toto má byť rok tabletov a ereaderov tak je zatiaľ ticho. Tiež očakávam najväčšie boje až v predvianočnom období. Zatiaľ sa ale objavilo prvé zariadenie, pri ktorom som spozornel a je ním Kobo eReader.

Kobo je Kanadská značka a na tom trhu je už čítačka dostupná, nasledovať by mal americký – momentálne sa čaká na stanovenie ceny. Pre Kanadu je to 149 dolárov. Čo za tieto peniaze zákazník dostane?

Samotné zariadenie s rozmermi 184mm x 120mm x 10mm, pre zobrazenie obsahu je použitý 6” E Ink displej. Kobo eReader váži 221g a má bielu porcelánovú farbu – zariadenie je skinovateľné, zadná strana má špeciálne tvarovaný povrch pre lepšie držanie.

Interná pamäť je jeden gigabajt, čo stačí na uloženie asi tisícky kníh. 100 kníh zdarma je už v zariadení pripravených. Kobo eReader má slot na SD karty takže kapacitou nieste nijako obmedzovaný. Slabšie je to s podporou formátou – pozná len ePub, PDF a Adobe DRM. Potešilo by ma aspoň TXT a JPG naviac.

Pre správu knižnice treba nainštalovať aplikáciu, je dostupná pre Windows a Mac OS X. Zariadenie sa pripája cez USB kábel a Bluetooth. Batéria by mala vydržať 2 týždne, alebo 8 tisíc otočení stránky. Ak vás zaujíma aký operačný systém bol použitý v zariadení tak vedzte, že ide o linux.

Zariadenie ma zaujalo svojimi rozmermi, dizajnom, zobrazovacími vlastnosťami a najviac cenou. Sklamaním sú podporované formáty, no keďže ide o softvérovú vec možno aj toto sa zlepší.