Za posledný týždeň sa o zmene na Facebook-u, ktorá sa na Slovensku udiala popísalo veľmi veľa. Ja som sa rozhodol to rozdeliť na dve časti, lebo figurujem v oboch.

Ako publisher som samozrejme naštvaný, teraz si za to aby som sa dostal do News Feedu budem musieť zaplatiť. Áno, môžem spoliehať na to, že budem generovať fantastický obsah, ktorý začne byť organicky zdieľaný. Bullshit. No žiť len z toho asi nedokáže nikto. Facebook je teda už platený. Pri biznisových stránkach to už dlhodobo beriem ako samozrejmosť, horšie to je s nonprofit stránkami (rádovo pár tisíc fanúšikov), či hobby projektami.Tu ešte nemám celkom jasno, ale asi ich zruším lebo bez finančného sponzorovania majú nulový dosah. Príklad: stránka s 3500 fanúšikmi mala organický reach medzi 150 - 280. Teraz je na 28 - 30.

Ako consumer alebo používateľ mám vyriešený problém s prokrastináciou. Stačilo v MHD alebo niekde pri čakaní otvoriť Facebook a mali ste o zábavu postarané. Teraz 1-2x zrolujem a som na konci, mojich 260 priateľov za 3 dni nedokáže vyprodukovať viac obsahu. Alebo inak povedané, 3 dni vidím stále to isté. A že sa mám prekliknuť do nejakého Explore Feed? Sorry, ale to ma nikdy nenapadne. Naviac namiesto tohto si radšej otvorím Linkedin, alebo RSS čítačku. Lebo keď to idem spraviť, tak si hlavu setupujem do stavu, že idem vstrebávať zaujímavé informácie. Explore Feed na mňa ale vyleje všetko cez zábavu, politiku až po biznis a to nechcem. Výsledkom je, že nemám dôvod otvárať Facebook a teraz som rád, že Messenger je samostatnou aplikáciou.

Takže, ak ste si doteraz platili, tak sa pre vás nič nemení – dokonca máte ešte teraz výhodu, lebo vás neohrozuje organický obsah. A ako konzument máte o miesto na zabíjanie času menej.

Facebook je súkromná spoločnosť a sú len dve možnosti ako to dopadne. Buď sa tento experiment zruší a pôjde sa v starých koľajach, alebo to tak zostane a aj vydavatelia si budú musieť zvyknúť, že za linky na svoje platné články musia platiť.