Browser wars – neverending story. Nostalgicky spomínam na obdobie, keď som takmer každý deň mohol niečo písať o Mozille. V dobe Internet Explorer-u 5 to bol browser ako z budúcnosti. Medzičasom sa situácia dosť zmenila, za čo môže Chrome, ktorý je aktuálne mojím primárnym prehliadačom. Firefox som napriek tomu mal vždy stále nainštalovaný a bol mojim pracovným nástrojom.

Browser wars

Myslím, že Firebug úplne zmenil pohľad na to ako je možné weby robiť a pracovať s nimi. Nástroj pre éru Web 2.0. Teraz sa s ním Mozilla lúči, že to tak bude sa vedelo dlhšie a aj preto som asi pred rokom presedlal na Firefox Developer Edition, kvôli integrovaným nástrojom. Táto edícia zároveň slúži ako upstream pre nové verzie.

Priznám sa, že už veľmi nesledujem kam sa to celé uberá. Keď som ale spustil práve Developer Edition a zistil, že aj môj obľúbený FireFTP je disablovaný spozornel som. 14 novembra tohto roku výde Firefox Quantum, alebo verzia 57. V nej sa zásadne mení snáď všetko. Aj preto je momentálne len cca 20% rozšírení (Add-Ons) s touto verziou kompatibilných.

Firefox Quantum

Mozilla sľubuje dvojnásobnú rýchlosť a o 30% menšiu spotrebu operačnej pamäte. Samé pozitíva, no zároveň je tu obrovská pravdepodobnosť, že ak máte Firefox vypimpovaný na prácu ako ja tak o väčšinu (všetky) nástroje prídete. Je to smutné ale je to tak.

Čo teda s tým? Na istú dobu môžete vypnúť aktualizácie a zamrznúť na verzii 56. Prípadne skúsiť prejsť na Waterfox, čo je open-source fork (Mozilla Public License Version 2.0) Firefoxu, ktorý vyhodil DRM, Pocket a má kompatibilitu s rozšíreniami. Naviac je 64-bitový a bez problémov zvládol preniesť všetky mnou používane rozšírenia aj ich nastavenia. Dlhodobú víziu v tom ale nevidím.

full

Super tu je vidieť, aký bullshit bola zmena číslovania verzií podľa Chrome. Namiesto malých a postupných zmien, tu bude od novembra úplne iný prehliadač. Je pravda, že Firefox už nejakú dobu padá – prisudzujem to focusu na všetko možné (OS, Pocket, mobil) len nie core technológie.

Takže zbohom, Firefox.