Určite je to ťažké povedať a líši sa to aj podľa krajiny. Až nevídaný rozmach má napríklad iCQ v Čechách a na Slovensku. iCQ používam primárne aj ja už niekoľko rokov, treba však povedať že nikdy nie s originálnym klientom. Spočiatku to bolo Little iCQ, neskôr Miranda a teraz na všetkých platformách Pidgin IM. Za tie roky sa nazbierali desiatky kontaktov, rátať to môžem aj na stovky a to si v nich priebežne udržujem poriadok. O to nemilšie bolo nedávne odstavenie iCQ, konkrétne starších verzii ich oficiálnych klientov a tak isto aj tých alternatívnych. To ani nehovorím o nedostupnosti služby Meebo.com, za to som po dlhej dobe videl iCQ2GO a musím povedať, že ide o celkom použiteľnú „webovinu“. Napísal som, že iCQ je mojím primárnym IM komunikátorom, asi desatinu kontaktov mám v Google Talk a Jabber.

Samozrejme, že by som nerád zostal pri iCQ, ide o uzavretý protokol a keď si jeho majiteľ zmyslí, že všetkých „odrežie“ tak to aj spraví. Do úvahy by pripadalo aj MSN, ale MS si sním môže spraviť tiež čo chce. Môj primárny operačný systém nieje z rodiny Windows, takže istú dávku nervozity by som tu cítil. Zostáva mi tak Jabber a Google Talk, Jabber je úplne otvorený a takmer každý si môže postaviť aj svoj server pre takúto komunikáciu. Vychádza z neho aj Google Talk, ktorý sa spoločnosť Google snaží maximálne otvoriť. Je to aj z dôvodu ako k sebe prilákať nových používateľov. Ako teda switchnúť na iný IM? Ja si to nemôžem dovoliť, lebo na pár miestach kde som online je GTalk aj Jabber blokovaný. Ak to nieje váš problém, tak sa môžete nahnevať a switchnúť v prebehu pár okamihov. Oznámte, že prechádzate na nový protokol, váš nový kontakt ja takýto a hotovo. Druhá strana ak má záujem sa zariadi podľa toho. Veď aj ja keď som chcel komunikovať s určitými ľuďmi, musel som stiahnuť po iných protokoloch než iCQ. Ak je táto drastická metóda pre vás nepoužiteľná môžete zvoliť postupný prechod:

  • nové kontakty pridávajte výhradne pre váš nový protokol
  • viacero ľudí používa aj iný protokol ako iCQ, zistite či to niesu vaši známy
  • pri nových aj starých registráciách na rôznych weboch nevypĺňajte už váš iCQ kontakt

Možno sa vám nepodarí prekonvertovať celý zoznam vašich priateľov na „vieru“ v iný IM, no pri ďalšom výpadku alebo blokovaní budete schopný komunikovať aspoň s väčšinou ľudí. Samozrejme ma zaujíma aj váš názor, aký protokol používate, prečo a ako ste s nim spokojný?