Povedzme si na rovinu, že vyvíjať pre Apple ekosystém mimo Apple je dosť náročne, ba priam nemožné. Preto ma celkom zaujalo, že AWS spustilo EC2 Mac inštancie pre tvorbu a testovanie macOS, iOS, ipadOS, tvOS a watchOS aplikácií.

Ide o bare-metal inštancie s označením mac1.metal, ktoré sú postavené na fyzických Apple Mac mini v konfigurácii s porcesorom Intel Core i7-8700B 6 jadier / 12 vlákien, 32 GB RAM a 10Gbps sieťou cez Thunderbolt 3. Podľa všetkého mini nemá lokálny storage a používa Elastic Block Storage (EBS). Porty sú pripojené cez manažemt AWS Nitro System. Ten umožnuje zároveň „virtualizáciu“ hardvéru a teda pristupovať k fyzickému železu ako ku cloud systému.

Ak sa pýtate na procesory Apple M1, tak tie sa pripravujú, ale ešte teraz nie sú dostupné. Na inštanciu sa viete pripojiť cez VNC.

Uvedenie sprvádza rozpačité video VP z AWS a potenciálneho zákazníka. V čom je teda problém?

Primárne v tom, čo zákazník popisuje – to že nevie manažovať Apple infraštruktúru, preinštalovávať HW a podobne. Na to má odpoveď priamo Apple v podobe systému mac OS Server zá niekoľko desiatok dolárov. Dokonca ak chcte ísť ešte viac do enterprise sveta, tak sa dá stiahnuť po riešení od Parallels s integráciou do Microsoft SCCM. Problém vyriešený.

No a teraz k tej cene. Apple Mac mini v takomto setupe vás bude stáť 1699 dolárov, u nás teda o trochu viac euro. Podľa AWS pricing kalkulátora pri ročnom kontrakte je cena 790,59 amerických dolárov mesačne. Čo je spomínané číslo z nadpisu. Meačná cena je rovnaká pri OnDemand a minimálny čas je 24 hodín ako to pri dedikovaných inštanciách býva.

Zrazu zapožičaný Apple Developer Transition Kit, ktorý je tak isto Mac mini za 500 dolárov nie je až taká pálka.

Áno ak vám stačí niečo buildovať pár krát do roka asi to môže dávať zmysel. Ale podľa reklamného videa, kedy na tom máte postavený biznis a robíte toho veľa to až taký zmysel nedáva.