Udalosti posledných dní ma opäť dokázali zdvihnúť zo stoličky. Najprv to začalo pár statusmi na spoločenských sieťach a onedlho sa informácia objavila aj na oficiálnom webe a4.sk. Á-štvorka – Nultý priestor po 8 rokoch nezískala priestor v ktorom pôsobila doteraz - prízemie Domu umenia na námestí SNP.

Priestor sa ďalej mal poskytovať podľa výsledkov súťaže, v komisii o tom rozhodovali ľudia z Národného osvetového centra a so zástupcovia vedenia Ministerstva kultúry. Nakoniec pre zachovanie priestoru hlasovali len dvaja ľudia a ôsmi boli proti. Priestor získala nezisková organizácia Cylinder (Alexander Gerič), založená iba 5 dní pred uzávierkou – čiže organizácia očividne bez preukázateľnej požadovanej trojročnej skúsenosti s dramaturgiou kultúrnych aktivít.

Jednoducho povedané 1 600 podujatí, ktoré spáchala A4 a meno, ktoré si vybudovala ako doma tak aj v zahraničí bez problémov zmietol zo stola niekoľko dní kvasený kúzelník. Doslova. Priestor v centre mesta je veľmi lukratívny a sem očividne alternatíva nepatrí. Ako to celé prebiehalo popísal Marek Adamov, ktorý v komisii sedel. Myslím, že po prečítaní nieje čo dodať.

Kultúra to má na Slovensku ťažké. Najmä tá alternatívna t.j. tá keď vám album nekrstí populista. Aj keď nálepka alternatíva sa už nejakú dobu nenosí tak tu je a ľudia ju nielen robia (väčšinou z nadšenia a pre dobrý pocit) ale na ňu aj chodia a majú ju radi.

Ani súčasná vláda ktorej členovia chodia chodia na festivaly a ministerstvu šéfuje roker toho nič neporiešila. Skoro aj ona zrušila obľúbené rádio a autorský zákon, ktorý stojí s prepáčením za kýbel hován neposunula ďalej. Taktiež podporuje a zachováva fungovanie pochybných občianskych združení, ktoré majú štruktúru a zamestnancov ako stredne veľký podnik – áno myslím SOZA.

Som za odluku kultúry od štátu. Nadšenci by sa tak nemuseli báť, že práve štát ich za to čo robia zapredá či podrazí. Pevne verím, že ľudia okolo A4 na všetko nezanevrú a pokúsia sa o hľadanie nového priestoru.

Autor je zakladateľom KUULTUR MAG.

Článok možete podporiť na vybrali.sme.sk