V kine Istota v BA sa dnes konala konferencia Microsoft Developer Days 2004 (DD). Pretože program podujatia ma celkom zaujal rozhodol som sa zúčastniť (alebo to bolo pre to občerstvenie zdarma ). Dnes nečakajte žiadnu slohovú prácu, ale zhrnutie v pár bodoch.

Celé DD sa nieslo v predstavení novej edície vývojových nástrojov z označením Express. Jedna sa o edíciu, ktorá je určená študentom, občastným či hobby programátorom. Takže konferencia bola predovšetkým pre začínajúcich developerov načo bolo upozornené aj v pozvánke.

  • Prvý slajd Predstavenie technologickej platformy Microsoft .NET ponúkol ucelený pohľad na .NET platformu: čo to vlastne je, čo obsahuje, aký je súčastný podieľ na trhu, kam platforma smeruje. Keď neznalému poslucháčovi utiekli zákaldy bolo v ďalších slajdoch dosť problémové pochopit ako to tak môže fungovať.
  • Databázy - MSDE a SQL Server 2005 Express. Tak ná túto vec som sa dosť tešil, hlavne teda SQL Server 2005 Express čo je odľahčená verzia veľkého SQL Servera 2005. MSDE je zase menšia verzia SQL Servera 2000. Celkom názorne bola ukázaná základná práca s týmito databázaovými systémami (prevod MSDE do SQL Servera 2005, práca z konzolou a pod...)
  • Po prestávke nasledoval slajd zamerný ná vývoj webových aplikáci, ASP.NET a Web Developer Express. Osobne sa ASP.NET už pár týždňou venujem, takže z úvodu som sa nič podstatné nedozvedel. Zato celkom zaujímavo bol prezentovaný nový vývojový produkt Web Developer Express. Veľmi mi pripomína Web Matrix na ktorom je čiastočne postavený. Pri bližšom pohlade je však pridánych niekoľko nových objektov v Toolboxe ale hlavné sú niektoré vylepšenia prevzaté z Visual Studia (napr. debugovanie, lepšia previazanosť z databázami, jednouchší vývoj, príjemná práca zo šablónami...)
  • Veľmi plynulý bol prechod na ďalší slajd Vývoj webových aplikácií pracujúcich z dátami. Prezentácia ponúkla niekoľko zaujímavých príkladov práce z ADO.NET
  • Po obede sa pokračovalo v predstavení nástrojov pre vývoj desktopových aplikácií. Prakticky bol predvedená tvorba jednoduchého minibrowsera vo Visual Basic-u 2005 Express a textového editora typu notepad vo Visual C# 2005 Express. Visual Basic je určený pre rýchly vývoj aplikácií a C# je určený pre programátorov, ktorý chcú využiť plný výkon tohto jazyka. Kedže som Basicovsky založený človek (neviem či bohužial) skorej ma zaujala táto časť slajdu.
  • Posledná časť konferencie (v skutočnosti úplne poslednu časťou bolo losovanie o ceny) sa zamerala na vývoj pre mobilné zariadenia. Bolo predvedených pár veľmi šikovných vecí. Osobne sa mi veľmi pozdával malý SQL server ktorý beží na strane všetkých tých smart zariadení. Microsoft takýmto zariadeniam veští pomerne sľubnú budúcnosť

Čo na záver? Všetky nástroje boli len v beta verziách - máme sa na čo tešiť v ostrých produktoch. Edícia Express výborne vyplní chýbajúce miesto Mám pocit či v nových nástrojoch programátor nestráca kontrolu nad tým čo sa vlastne "podtým" všetkým deje je to však cena za to, že vývoj aplikácii je veľmi rýchly a jednoduchý a kvalitný. Začiatočníci si určite prišli na svoje, pre tých pokročilejších je pripravená akcia koncom novembra.