Na jednu stranu je FTP zastaralý protokol, na druhú stále hojne používaný a často postačujúci. Pomerne dosť často sa stretávam s potrebou kopírovania dát z jedného FTP konta na druhé. V podstate bezproblémové to je ak to priamo podporuje server, čo sa stáva minimálne. Takže nejeden krát som to riešil prekopírovaním k sebe na disk a následne uploadom na druhý FTP server. Samozrejme že som gúglil ako na to. Paradoxne prvé miesta obsadzovali rôzne online aplikácie, ktoré to zvládajú za vás. To ma dosť vydesilo, že kto môže niečo také používať.

Až jedného krásneho dňa som prišiel na to,  že to čo potrebujem výborne zvláda muCommander. Otvore si dva panely a kopírujete z jedného FTP konta na druhé. Samozrejme, že nie priamo ale cez vás. Lenže v tomto prípade mi to nijako neprekáža, kedže ide o veľké množstvo malých súborov (PHP, fotky atď.) s ktorými si často bez výpadku neporadí ani TotalCommander či Filezilla. Nuž nie každý ani v tejto dobe má našlapané pripojenie a práve obe spomínané aplikácie sú na to mimoriadne citlivé. Pri presúvaní tisícok súborov som počet pádov TotalCommandera rátal v desiatkach, s muCommanderom to bolo 1-2 krát.

muCommander je multiplatformový panelový súborový manažér. K svojmu behu potrebuje aby na danom systéme bola nainštalovaná Java takže to jeho pole pôsobnosti rozširuje na systémiy ako Mac OS X, Windows, Linux, *BSD, Solaris a ďalšie. Aplikácia je veľmi malá a nenáročná. Okrem toho, že je možné ho použiť na správu lokálnych súborov a spomenutého FTP tak zvláda aj SFTP, SMB, NFS, HTTP a Bonjour. Niesu mu cudzie ani archívy – poradí si s ZIP, RAR, TAR, GZip, BZip2, ISO/NRG, AR/Deb a LST. Dokonca zo ZIP-opm dokáže pracovať v režime on the fly. Ak k tomu prirátam celkom slušnú kofigurovateľnosť a GNU/GPL licenciu nieje sa čomu diviť, že muCommander ma svoje miesto na takmer každej lište desktopových OS ktoré používam.