Ak čakáte, že niektorý z veľkých public cloud poskytovateľov by sa ku nám do strednej Európy mal priblížiť skutočne bližšie než do Frnakfurtu, tak vás asi nepoteším.

Datacentrum Microsoftu za miliardy v Prahe asi nebude. Czechcrunch píše, že na na vine je vraj česká byrokracia. Microsoft má svoj region, na produkty chudobnejší, v Poľsku. Ak teda čakáte z nejakého dôvodu na Prahu, tak nádej zomiera posledná.

Amazon Web Services (AWS) na to ide inak a ohlásil spustenie AWS European Sovereign Cloud, nového a nezávislého cloudu pre Európu, ktorý je navrhnutý tak, aby pomohol zákazníkom z verejného sektora a vysoko regulovaných odvetví spĺňať najprísnejšie regulačné požiadavky na rezidenciu dát a prevádzkové požiadavky. Tento cloud bude fyzicky a logicky oddelený od existujúcich AWS regiónov, ale bude mať rovnakú bezpečnosť, dostupnosť a výkon ako existujúce AWS regióny. AWS European Sovereign Cloud bude spustený s prvým regiónom v Nemecku a bude dostupný pre všetkých európskych zákazníkov. Zaujímavý bude dátum, ktorý som ešte nenašiel.

Ak patríte do verejného alebo prísnejšieho finančného sektora, či ste preň dodávateľom, alebo chcete aby tieto segmenty používali vašu služu, tak ide o riešenie presne pre vás.

Sovereign cloud od AWS umožní zákazníkom uchovávať všetky ich metadáta, ktoré vytvoria v EÚ. Iba zamestnanci AWS, ktorí sú obyvateľmi EÚ a nachádzajú sa v EÚ, budú mať kontrolu nad operáciami a podporou pre AWS European Sovereign Cloud.

Partneri a regulátori, ktorí vítajú nový AWS European Sovereign Cloud zahŕňajú množstvo významných organizácií a spoločností z rôznych odvetví a krajín. Medzi nimi sú: Nemecký Spolkový úrad pre informačnú bezpečnosť (BSI), Fínske ministerstvo financií, Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) v Českej republike, SAP, Dedalus, Deutsche Telekom a O2 Telefónica v Nemecku, Telia Company, Accenture, Deloitte a mnohé ďalšie.

Oracle Cloud Infrastructure spustilo svoj sovereign cloud cez leto tohto roka. Je prevádzkovaný z Frankfurtu a Madridu, nemá žiadne priame prepojenie na do iných cloudových oblastí Oracle.

Azure v júni 2022 spustil privátnu ukážku svojho prístupu k sovereign cloudu, ktorá zatiaľ nie je široko dostupná, ale bez ďalších detailov, kedy tomu tak bude. Nemecký Spolkový úrad pre informačnú bezpečnosť (BSI), ktorý sformuloval C5, čo je štandard pre kybernetickú bezpečnosť, atestáciu ako prvému providerovi udelil práve AWS.