Na tomto v Európe dobre známom podujatí sa mi u nás ešte nikdy nepodarilo zúčastniť. Buď som sedel v škole, dospával z nejakej akcie alebo ako minulý rok bol na chate. Tento krát ma ale čakal voľný víkend, tak som zlanáril pár kamošov, že či sa nepôjdeme „kultúrne vyžiť“.


Noc múzeí a galérií sa konala už po piaty krát, tento raz v sobotu 16. mája. Väčšina expozícií otvárala o desiatej a končila o polnoci. Jednorázové vstupné bolo 1,5 eura do všetkých zapojených expozícií. Začali sme na Vajanského nábreží v Slovenskom národnom múzeu, stále expozície viacmenej poznáme tak sme si prebehli hlavne bežiacu výstavu Šangri-la, ktorá je skutočne dobre spravená a zaujímavá. Ľudí bolo veľa, vládli samozrejme deti. Myslím, že ešte raz by som si ju prišiel pozrieť detailnejšie – stojí za to. India, Tibet, Nepál a Bhután sú moje srdcové záležitosti.

Prebieha aj komornejšia výstava Charta a jej doba, doba a jej charta a aj Ján Palach '69. Pôsobí dosť skromne, ale výpovedná hodnota je ba priam neuveriteľná. Až ma zarazilo ak mladá matka odtiaľ ťahala dve deti zo slovami „sem nejdeme, toto je  vymyslené divadlo“.

Vonku sa počasie začalo kaziť a naše kroky smerovali do Starého mesta – konkrétne Mirbachov palác ktorý patrí pod Galériu mesta Bratislava, kde prebieha výstava Josef Čapek – Tajomstvá obrazov. Prešli sme aj stálu expozíciu Stredoeurópske barokové maliarstvo a sochárstvo. Medzičasom sa počasie už riadne zvrhlo a vonku sa prehnala búrka.

Naše ďalšie kroky smerovali do Slovenského národného múzea - Archeologického múzea na Žižkovej ulici. Tu prebiehali výstavy stálych expozícii, ukážky kováčstva, hrnčiarstva a stredovekej kuchyne. Opäť presun do Starého mesta, opäť Galéria mesta Bratislavy, no tento raz Pálffyho palác. Zaujímavá bola prehliadka výstavy Mexická grafika 19. - 21. storočia, prešli sme aj stále expozície – nechýbala Pasáž Mateja Kréna.

V “čínska bufet” sme sa rozhodli, že kultúry a expozící stačilo. Počasie zrovna neprialo a viac uspávalo ako motivovalo do ďalších múzeí a galérii, takže nasledovala cesta domov. Som rád, že takéto podujatie sa koná aj u nás, milo prekvapilo, že v cene spomínanej jednorázovej vstupenky bola doprava po meste zdarma.