Dnes by som vám rád v recenzii predstavil scanner Canon CanoScan 4400F, ktorý mi poskytol online shop PC Expert. Skúšal som s ním všetko možné aj nemožné, no a ako to dopadlo sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Canon CanoScan 4400F je stolný farebný plochý skener, ktorý používa CCD (charge-coupled device) snímací prvok. CCD má rozlíšenie 4800 x 9600 dpi a 48 bitovú farebnú hĺbku, zdrojom svetla je studená fluorescenčná katódová lampa. Pripája sa cez USB 2.0 rozhranie.

Balenie
Dalo by sa popísať ako štandardné: scanner, USB kábel, sieťový napájací adaptér, manuál a inštalačné CD. Scanner má rozmery 259 x 474 x 83 milimetrov a hmotnosť 2,8 kilogramu. Scanner je zabezpečený lepiacou páskou pred nechceným otvorením krytu, lampa je zamknutá – na to netreba zabúdať a treba ju odomknúť pred prvým pripojením.
Scanner je vyhotovený z plastu v dvoch odtieňoch šedej, vrchné vieko je lesklé. V strede je logo výrobcu a názov modelu. Na zadnej strane sa nachádzajú porty pre napájanie a USB. Spredu ná 7 tlačidiel, ktoré popíšem neskôr.

Inštalácia
Maximálne jednoduchá. Stačí vybaliť, položiť na stôl, nainštalovať softvér z priloženého CD, pripojiť a používať. Obslužný softvér je dostupný ako pre platformu Microsoft Windows, tak aj Apple Mac OS X. Keďže som čerstvý „switcher“ na druhý z uvedených operačných systémov siahol som po tejto možnosti. Sprievodca inštaláciou bol nebol zložitý, v podstate ho stačilo odklikať. Nasledoval reštart systému a scanner bol pripravený na používanie. Ak by ste CD niekde zapatrošili Canon má výbornú a prehľadnú databázu ovládačov na webe, takže nieje problém mať tie najčetstvejšie.

Používanie
Veľkosť skenovacej plochy je 216 x 297 milimetrov, čo stačí na skenovanie dokumentov, fotografii ale aj filmov a diapozitívov, čo Canon CanoScan 4400F radí do kategórie foto scannerov. Jednotkou filmového adaptéra (FAU) konkrétne umožňuje skenovať 6 x 35 mm negatívy alebo 4 upevnené diapozitívy v rámci jedinej “cesty” lampy. Prvotný náhľad je zhotovený za 5 sekúnd, čo je dosť slušný čas.
Na spustenie niektorej z činností slúži matica siedmich tlačidiel, ktoré som už spomínal. Štandardne majú definované funkcie, no tie je možné v nastaveniach aplikácie meniť. Je možné skenovať do tradičných grafických formátov, alebo do PDF a to rovno čiernobielo alebo farebne. Nechýba tlačidlo na priame spustenie mailového klienta a odoslanie dokumentu, či tlačidlo s funkciou Copy, ktorá je aktívna ak je pripojená tlačiareň.

Štandardne dodávané aplikácie ScanGear a CanoScan Toolbox majú zabudované možnosti automatického retušovania skenovaných dokumentov či filmov. Napríklad ak skenovaná predloha je menšia ako samotná plocha, tak nástroje si ju vedia automaticky orezať. Na to netreba zabúdať pri tmavších predlohách. Skúšal som opal knihy, ktorá bola okrem nadpisu takmer čierna a aplikácia mi obrázok orezala práve len na nadpis. Dá sa to ošetriť v nastaveniach. Pri retušovaní mi nedá nespomenúť aj korekcie pri vysokorýchlostných filmoch, či poškriabaných fotografiách.

Za samostatnú zmienku stojí veko scannera. To nesie názov Z-veko a umožňuje skenovanie veľmi hrubých kníhy či iných predmetov. Je možné ho pri pántoch zalomiť, aj tak má však dostatočný prítlak a otvorenú knihu bez problémov udrží, nakoľko je rovnomerný.

Záver
Počas testovania som som oskenoval jednu knihu, ktorá mala viac ako 300 strán, skúšal som aj filmy s rodinnými forografiami a pod. Canon CanoScan 4400F ani raz nezaváhal, aplikácie boli stabilné a rýchle. Po funkčnej stránke nieje naozaj čo vyčítať. Doteraz som mal skúsenosti len s multifunkčnými zariadeniami, kde som na scanner nekládol až také nároky, keďže išlo skôr o kopírku. Musím vyzdvihnúť aj jednoduchú inštaláciu zariadenia.

Orientačná cena zariadenia je 90 eúr, na recenziu mi ho poskytol obchod PC Expert, ktorý predáva okrem scannerov aj notebooky a ďalší počítačový tovar. Aj touto cestou patrí obchdu moja vďaka.