Vlog


Sleduj ma


Twitter


Nostalgia vďaka Dosemu

Ešte stále sa pokladám za tú mladšiu generáciu, bohužiaľ éru Atari ani Commodore som vo veľkom nezažil, prvý kompom s ktorým som sa dostal do styku bolo PC i286, to bol rok 1993 a ja som chodil do tretej triedy. Nedávno som rozmýšľal, že koľko hodín som presedel pri tom neuveriteľne blikajúcom monochrómovom monitore. Pre tých neskorej narodených – ten monitor mal len jednu farbu – žltú. Troška som zatúžil po tých starých hrách typu Prince of Persia pod systémom DOS na ktorom som vyrastal. Ale ako na to pod Linuxom? Na výber máte z dvoch programov (emulátorov) a to sú DOSBox a Dosemu. Tomu prvému som nedošiel nejako na chuť, ale funguje bez problémov hneď po nainštalovaní. Pracuje sa z virtuálnym diskom Z: a ostatné reálne adresáre si môžete pripojiť ako ďalšie disky napr. /home/user ako disk C: a pod.

Osobne sa mi však viacej páči Dosemu. Jeho inštalácia a hlavne konfigurácia je o niečo zložitejšia, ale vyplatí sa to. Najprv treba nainštalovať balíček dosemu a potom k nemu balíček dosemu-freedos. Freedos je operačný systém, ktorý sa podobá na MS DOS. Pri prvom spustení cez konzolu (príkazom dosemu), alebo pod X11 (príkazom xdosemu) budete požiadaný inštaláciu kópie systémových súborov do domovského adresára, v mojom prípade /home/alian/dosemu. Všetko čo nakopírujete do tohto adresára nájdete potom na disku C:. Takáto práca je veľmi rýchla a efektívna. Hry, ktoré sa dajú získať zadarmo pod DOS nájdete na webe www.dosgames.com , alebo www.alex-soft.net. Je ich oveľa viac, stačí len hľadať. Stránky projektu Dosemu sa nachádzajú na adrese www.dosemu.org. Pripájam pár screenshotov.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

GitHub spustil Container Registry

V marci tohto roku skončil najväčší balíčkovací systém npm v rukách GitHub-u, alebo presnejšie povedané Microsoftu. Druhým najpopulárnejším je Docker.

Adobe PhoneGap na vývoj mobilných aplikácií končí

Adobe ukončuje vývoj frameworku pre mobilné aplikácie s názvom PhoneGap. Jeho história siaha do roku 2008, kedy ho predstavila spoločnosť Nitobi. Práv

Čo je to RSS a prečo ho musíte mať | VLOG #81

RSS vnímam ako absolutne nadčasový formát a v tomto videu vám prezdradím prečo. Zároveň zistíte, že ho potrebujete aj vy ak vás zaujíma čo sa deje. A

Publikované 29.04.2005
TOPlist TOPlist