Po dlhšej dobe opäť netechnická kniha na tomto blogu, no a opäť od môjho obľúbeného brazílskeho spisovateľa. Paulo Coelho tu bol už viac krát spomínaný, takže sa nebudem vracať k jeho životopisu a celkovému dielu. Kniha vyšla v roku 2005 najprv v arabských krajinách, ja som čítal preklad od Ikaru z roku 2008.

Coelho sa rád upomína v knihách na seba, svoje dielo, svoju tvorbu ale najmä na Cestu svätého Jakuba. Aj hrdina v novele Záhir je spisovateľ a prešiel si túto cestu. Dokonca aj jeho tvorba je podobná. Spisovatelova manželka zmizla a on nevie kam, no nakoniec sa rozhodne nasledovať stopy a prísť na to.

Spisovateľ žije svoj bohémsky život v rôznych metropolách sveta, užíva si bohatý kultúrny a spoločenský život. Napriek tomu, že je ženatý a má krásku a modernú ženu nieje jej verný a nijako sa tým netají. Svoju ženu ľúbi.

Ona je novinárkou, neskôr vojnovou korešpodentkou. V vojne toho veľa zažila a snaží sa o tom s manželom komunikovať. Je to ale spojenie dvoch rozličných svetov. Jedného dňa ale zmizne. Spisovateľ si myslí, že mu utiekla s nejakým iným chlapom, lebo ich posledné rozhovory tomu nasvedčovali. Zmiznutie vyšetruje polícia no bez akéhokoľvek záveru.

Spisovateľ sa s tým vyrovnáva po svojom a skôr sa stavia do úlohy obete, no jeho myšlienky sa čoraz častejšie uberajú k milovanej manželke. Začína si to sám uvedomovať a opantáva ho záhir. Toto slovo pochádza z islámskej tradície a datuje sa k 18. storočiu. Znamená prítomný, ťažko nepovšimnuteľný až sa človek nevie sústrediť na nič iné.

Vydáva ďalšiu knihu, ktorej obsah má vypovedať to čo žene už nestihol povedať a dúfa že sa k nej dostane. V jeho živote sa objavuje nová žena. Zároveň sa stretáva s Michailom, ktorý poznal jeho manželku. Dokonca ho považuje za jej milenca. No a to najpodstatnejšie – dostáva od neho informáciu že jeho manželka žije, má sa dobre a vie kde je. Chce ale opäť vidieť svojho manžela?

Kniha Záhir je popretkávaná súčasnosťou ale aj spomienkami a rozhovormi hlavného hrdinu s jeho ženou. Tak sa čitateľ dozvie viac informácii o ich vzťahu a živote a lepšie vie pochopiť prečo reagujú ako reagujú v istých životných situáciach.

Okrem toho, že Paulo Coelho prináša svoj ďalší príbeh lásky tak ponúka aj pohľad do života vyššej spoločnosti, večierkov a známostí. Do „banky protislužieb“. Paralelne k tomu je tu príbeh človeka z chudobnej krajiny. Ten o sebe tvrdí, že ma istý dar ktorý mu  živote narobil veľa problémov no priviedol ho aj za ženou, ktorú miluje. Manželkou spisovateľa.

Coelho píše o mysticizme a inak tomu nebude aj v tejto knihe. Či už ide o mladíka s „darom“, ktorý on považuje len za záchvaty alebo v tradíciách ďalekých krajín do ktorých putuje hlavný hrdina.

Pokiaľ je  Paulo Coelho váš obľúbený spisovateľ tak ste Záhir určite už čítali, no ak nie mali by ste to napraviť. Odporúčam ako príjemné čítanie pred spaním. Záhir si môžete kúpiť v online kníhkupectve gorila.sk.