Dnes sa pokúsim predstaviť blogovací systém pMachine vo verzii 2.3. Ide o online systém, ktorý ja napísaný v PHP a pre svoj beh potrebuje aj MySQL server. Autorom je Rick Ellis.

Čo sa týka inštalácie je pomerne jednoduchá. Najprv treba z webu stiahnuť potrebný balíček. pMachine je vo viacerých edíciach, nám postačí voľne šíriteľná. Predpokladám, že inštalujete do hlavného adresára vášho webservera. Súbory nakopírujeme na webserver a spustíme inštaláciu http://www.vasserver.sk/pMachineFree2.3/pm/install.php. Pred inštaláciou doporučujem prečíta si porebnú dokumentáciu. tú nájdete na /pMachineFree2.3/pm/docs/installation.html. Ak nenastanú žiadne problémy spustí sa inštalátor, ktorý nás postupne celou inštalaciou prevedie. Nebudem to tu popisovať celé, testuje sa možnosť zápisu do súborov, nastavovať heslo pre administrátora, vytvárať databáza atď. Po ukončeni treba vymazať súbor http://www.vasserver.sk/pMachineFree2.3/pm/install.php. Teraz máme systém pMaschine pripravený na používanie. Váš weblog nájdete na adrese http://www.vasserver.sk/pMachineFree2.3/weblog.php a administrátorské rozhranie na http://www.vasserver.sk/pMachineFree2.3/pm/.

A čo všetko systém dokáže? Jeho primárnou úlohou je bloggovanie. Cez admin rozhranie môžete jednoduch pridávať vaše prispevky a k nim TRACKBACK URL. Možete prezerať a nastavovať kalendár, ktorý je celkom pekne prepracovaný a chýba mi aj v najlepšom CMS . Štandardne prepracovaná je aj práca z členmi ktorých práva sa dajú nastaviť v šiestich úrovniach, tak môžeme spraviť napr. weblog len pre vymedzenú skupinu registrovaných uživatelov. Členom sa dá posielať MAILING LIST. Zaujímavo sa tiež nastavuje RSS (počet príspevkov, názov, logo,...)

Celkovo systém pMachine hodnotím pozitívne. Doporučil by som ho predovšetkým tým, ktorý chcú sem-tam hodiť na svoj web nejaku tu mudrosť...