Chcete skúsiť preraziť s vlastnou sociálnou sieťou ako sa podarilo známemu Facebooku? Môžete to skúsiť pomocou nejakej online platformy – o všetko sa postará poskytovateľ takejto služby. Väčšina z nich je zadarmo, vy si len budujete svoju komunitu. Najväčšia výhoda je, že všetko je už hotové a nepotrebuje žiadnu znalosť programovania. Ale o tom niekedy nabudúce. Ďalšou možnosťou je začať tvoriť takúto službu úplne od nuly. Chce to viac prehľadu a skúseností. Zlatou strednou cestou je použiť už nejaké hotové CMS.

Celkom pokročilo a použiteľne na mňa pôsobí systém Elgg. Ďalšie plus je, že celý tento systém je úplne otvorený. Pre svoj beh potrebuje webový server – odporúčaný je Apache, podporu PHP a databázu MySQL. Čiže dne úplný štandard. Elgg podporuje aj pokročilé technológie ako Zend Platform, čiže v prípade rastu nieje problém s prechodom do enterprise sféry.

Opis toho čo Elgg dokáže je na niekoľko kníh, ja len v skratke uvediem, že zvláda správu na úrovni užívateľov, objektov a súborov. Nechýba vytváranie profilov, skupín, stránok, priateľstiev, eventov atď. Obsah je možný zdieľať sko RSS, FOAF, XFN. Poteší aj podpora OpenID, OpenSocial, OAuth pre integráciu s ďalšími webmi. Pomocou už hotových lpuginov je možné pridať fórum, podporu pre užívateľské blogy, bookmarking a veľa ďalšieho. Jednoducho všetko čím dnes disponuje každá sociálna sieť.

Samotná inštalácia je viac ako jednoduchá, pokiaľ ste web developer odporúčam si Elgg nainštalovať už len zo zvedavosti – určite zistíte, že má väčšinu funkcií ktoré požadujete. Poteší aj perfektná dokumentácia, čo uľahčuje písanie vlastných pluginov a widgetov. Presvedčivo pôsobý aj ocenenie Best open source social networking platform 2008.