V polovici novembra, konkrétne v utorok 16.11. sa konal v Prahe už po tretí krát Google Developer Day. Zúčastnil som sa na prvom a ten vo mne zanechal skvelé dojmi, minulý rok nevydalo. No tento rok som do hotela Clarion v Prahe, kde sa podujatie konalo vrátil opäť.

Začnem tým čo ma v programe najviac zaujalo. Uvodnú keynote mal Eric Tholomé, ktorý privítal asi tisícku vývojárov, ktorý na GDD prišli. Načrtol všetky témy o ktorých sa počas celého dňa hovorilo a to Android, HTML5 a cloud. Google sa vo všetkých týchto oblastiach silne angažuje a určite má čo ponúknuť.

Chewy Trewhella hovoril na tému Practical Tips for Building a Web Business. Išlo o prezentáciu možností služieb Google a ich výhod pri budovaní vlastného biznisu, hlavne sociálnych webov.

Michael Mahemoff a Paul Kinlan  predstavili možnosti Google Chrome Extensions. Bolo to krátko pred otvorením shopu s rozšíreniami. Prezentácia bola zameraná na predstavenie a popísanie možností API prehliadača Chrome.

Jeremy Orlow - Practical HTML5. Jednu z najlepších prezentácii o HTML 5, ktorú som si doteraz pozeral online spravil Jeremy. Bolo pochopiteľné, že naživo som si ho nenechal ujsť. O HTML 5  je mimoriadny záujem čomu nasvedčovala totálné plná sála.

Julian Toledo mal prezentáciu Making Money with Google Ad Tools. Hovorilo sa hlavne o API a prístupe k monetizačným službám cezeň. Spomínané boli aj výhody a možnosti, ktoré v bežnom rozhraní AdWords a ani AdSense nedajdete – prístup je len cez API.

Mano Marks rozprával What's New in Google Geo: Maps API V3 and Fusion Tables. Skvelá prezentácia, najmä možnosti  Fusion Tables ma dostali. Noviniek ohľadne Maps bolo niekoľko, pozdávala sa mi práca s API StreetView čo by panorám.

Reto Meier a Michael Mahemoff sa na záver pýtali HTML5 or Native for Mobile Development? Predstavenie možností – výhod aj nevýhod každého zo smerov vývoja. Samozrejme stále bez jasného víťaza.

Organizácii celého podujatia nieje čo vytknúť – občerstvenie bolo luxusné, priestory reprezentatívne a myslím že kapacitne už na hranici. Potešil aj darček v podobe figúrky Androida – ja som si vytiahol toho fosforujúceho.

Samozrejme aj v tomto prípade sú ale najdôležitejšie informácie a tých bolo zo všetkých strán viac než dosť. Google vie prečo by ponúka svoje produkty zo všetkých oblastí internetu ľudom, tí zase vedia aké benefity z toho môžu mať oni. Aj keď sa hovorí, že najdrahšie sú veci zadarmo tak Google sa darí túto frázu likvidovať.

Ak vás zaujímajú videá aj z ďalších prezentácii tak si ich môžete pozrieť na YouTube.