Túto múdrosť som nepovedal ja, ale už pár ľudí skorej. Napríklad jeden zo zakladateľov úspešného startupu sli.do alebo 5 dôvodov prečo investovať do .com domény uviedla aj Mirka Pastierová. Doteraz to mohli byť len odporúčania bez “vedeckého” základu. No spoločnosť Interbrand im dala za pravdu.

Koncom roka sa na americkom trhu robil prieskum medzi vzorkou 1000 nakupujúcich v online shopoch, ktorým sa ukazovali výsledky z vyhľadávania. Tu sú niektoré čísla:

  • napriek boomu nových domén si názov webu na .COM doméne pamätalo až 94% respondentov
  • 81% respondentov si spätne domenú pamätá ako .COM aj keď bola iná
  • 59% radšje volí .COM doménu aj keď je k dispozícii aj iná varianta domény
    najzaujímavejší je asi výsledok, že až 61% z nich presločilo lepší výsledok s inou doménou aby mohli kliknúť nižšie umiestnenú .COM doménu

Myslím, že podobne na tom bude aj .SK doména na slovenskom internete, čo sa povedomia a preferencií týka. Posledné mesiace je tu boom rôznych nových domén, no osobne ich zatiaľ vnímam ako poistku už pre existujúce domény. Jednoducho aby ich konkurencia nevyfúkla skorej.

Či získajú na podobnej hodnote a záujme ukáže len čas. Na jednu stranu počet .COM domén je naozaj už len obmedzený, na druhú stranu je tu s nami už 30 rokov a stále je in.

Why Domain Extensions Matter for Online Success