Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosti radi zapájajú blogerov do svojich marektingových plánov. Najčastejšie ide o poskytnutie služby či produktu zdarma, prípadne spolu s finančnou odmenou za recenziu. Osobne sa s takýmito ponukami stretávam pomerne často, aj keď ich už roky nepríjmam z časových dôvodov a neraz aj konfliktu záujmov.

Na začiatok musím povedať povedať, že priamo spoločnosti za tie roky, ale aj agentury, ktoré ich zastupujú a využívajú blogerov na takúto formu spolupráce sú na pomerne dobrej úrovni. Tým chcem povedať, že nikdy nešlo priamo o požiadavku s tým, že recenzia musí byť v prospech produktu. Teda osobne som sa s tým nikdy nestretol.

No na druhú stranu neraz trvajú na publikovaní tlačových správ, čo mi príde úplne irelevantné no z finančných dôvodov sa aj na to pristupuje. Stretol som sa s tým pomerne často u veľkých spoločností.

Ako na tlačovú správu, aby hneď neskončila v koši

Zároveň tvorba platených recenzií je jedným z znajčastejších monetizačných spôsobov pre blogerov a po kontextovej reklame asi aj najčastejším.

Ako to vidí Google?

Nechal by som bokom aj etické aspekty či platené recenzie na blog vôbec patria. Google s takýmto obsahom nemá problém. Ak sú dodržané jeho Webmaster Guidelines, ktoré sú myslím veľmi dobre pochopiteľné a zrozumiteľné. Plus ešte pár tipov pre takýto obsah.

Priznajte vzťah

Nebojte sa povedať, že ide o recenziu pre ktorú produkt či službu poskytol jej výrobca, predajca či distribútor.

Tu má byť nofollow tag

Takýto obsah jednoznačne nie je organický, na jeho vytvorenie bol bloger najčastejšie vyzvaný a preto by linky na spoločnosť, samotný produkt či e-shop mali byť označené ako rel="nofollow". Tu môže mať spoločnosť problém najmä ak recenziu vníma ako linkbuilding aktivitu a nie tvorbu relevantného obsahu.

Tvorte jedinečný obsah

Tak ako pri všetkých vašich článkoch aj tu by blogerm mal zostať originálny a jedinečný. Nemusí kopírovať celé odstavce z pripraveného PR materiálu. Použite váš slovník, vďaka nemu nevznikne duplicita a vy si medzi čitateľmi zachováte svoju relevanciu. Nakoľko pravdepodobne nebudete jediný oslovený bloger na takúto aktivitu.

Posledná rada na záver: neraz sa takýto obsah maskuje za Guest post, takže aj na to pozor