Dnes to je už týždeň, čo som si domov priniesol 20" iMac. Prečo som presedlal na Apple nieje príliš potrebné obkecávať, veď človek v živote potrebuje progress - proste niekam sa posunúť. Hardvér aj softvér od Apple bolo jedinou možnosťou. Mám rad unixové systémy, ich univerzálnosť a jednoduchosť. Zároveň si potrpím na prepracované a intuitívne GUI, to je ale hlavným kameňom úrazu linuxu. V ňom som si obľúbil Gnome a aj keď sa snažím mať aplikácie natívne písané preň je to vizuálna "slátanina".

Pozadie: potreboval som nové desktopové PC na internet, blogovanie, náročnejšie spracovanie fotografii, spúšťanie IDE, príležitostné editovanie audia a videa.

Aplikácie
V prvom rade nasledoval výber aplikácii, od začiatku som počítal s tým, že všetko sa mi nepodarí preniesť. No po pár dňoch gúglenia sa zadarilo a takmer všetky aplikácie majú alternatívu. Bojujem ešte s univerzálnym grafickým editorom/manažérom - zatiaľ ho zatúpilo Xee, Gimp a XnView. Vo finálnom riešení to vidím na kúpu Adobe Photoshop Lightroom + Gimp. Zatiaľ mám trial verziu, nehral som sa zo žiadnymi farebnými profilmi ani schémami no v Gimpe vyzerá otvorená fotografia úplne inak ako v Lightroome. Ešte si lámem hlavu s nejakým katalógom CD/DVD. Pozdáva sa mi Delicious Library 2 no tá cena je dosť vysoká. Veľmi ma prekvapila rýchlosť iTunes a spolupráca s iPodom. Prevádzkovanie pod Windowsom je oproti tomu utrpenie. iTunes je zrazu použiteľné aj ako bežný prehrávač. Doteraz som ho spúšťal, len keď alternatívne synchronizácie zlyhávali – často sa mi stávalo hlavne pri Songbirde, že sa mi rozbili covers. O aplikáciach pripravujem samostatný článok, no nechávam si ešte trocha času.

Hardvér
Pôvodná idea bola, že keď Apple tak Mac Mini. S budúcnosťou tohto "železa" to vyzeralo rôzne, nakoniec ho Apple predsa len updatoval. Keď som si ale porovnával cenu Mini a iMac tak sa mi rozdiel zadal minimálny (cca 50 eúr). Tak som nakoniec vsadil na iMac z roku 2008, ktorý sa teraz dopredáva + dal som si vzmeniť RAM a pevný disk, takže to vyzerá takto:

  • procesor Intel Core 2 Duo na 2.4 GHz (dvojjadrový)
  • 6MB zdieľanej pamäte L2 cache
  • systémová zbernica s rýchlosťou 1066MHz
  • 20“ obrazovka Glossy (lesklá) WideScreen TFT, rozlíšenie 1680x1050 bodov (jas 290cd/m, kontrast 800:1)
  • zabudovaná kamera iSight
  • 4GB operačná pamäť DDR2 SDRAM 800MHz, čo je maximum (štandardne sa dodáva 1GB)
  • 1TB pevný disk 7200rpm. SerialATA (pôvodne 250GB)
  • štrbinová SuperDrive Double Layer (DVD+R DL/DVD±RW/CD-RW prepisovacia mechanika (8x)
  • grafický akcelerátor ATI Radeon HD 2400 XT s 128MB video GDDR3(PCI-Express)
  • 3 porty USB 2.0/1.1, jeden port FireWire 400 a jeden port FireWire 800
  • rozhranie 10/100/1000BaseT Gigabit ethernet
  • AirPort Extreme 54Mbps (802.11n), Bluetooth 2.0+ EDR
  • zabudované stereo reproduktory a mikrofón

Keďže mi zo starého PC zostal celkom dobrý LCD displej tak som si dokúpil aj adaptér MiniDVI na DVI a prevádzkujem na ňom extended desktop. Jediné hardvérové obmedzenie som zatiaľ zaznamenal v počte USB portov, no to hneď vyriešil USB hub. Je to veľmi pekný kus hardvéru, tichý a výkonný.

Komunita a podpora
Určité skúsenosti s unixom mám tak adresárová štruktúra, práva a podobné veci mi neboli úplne cudzie. GUI je intuitívne, takže tu nieje čo študovať príliš - stačí si to ošahať. Stránky supportu Apple ponúkajú dostatok informácii, veľa sa toho dá vygúgliť. Samotné diskusné fóra ma ale privádzajú do rozpakov - aj tu sa dá nájsť kopec totálnych lúzrov čo nevedia ani vyhľadávač používať, ale aj niekoľko guru. Ako príklad prvého typu citujem:

"hej pocul som o virtual boxe, no nejako to nezvazujem, pretoze je to free... :D (automaticky mi z toho vychadza, ze to nebude nic moc)"

zdroj: forum.macblog.sk

Bohužiaľ toto nieje jediný prípad. Pri OS X si zvykám, že takmer nič nieje zadarmo - aj keď to je postavené na open source základe. Toto ľudia okolo Apple neradi počujú a považujem to za istú zaslepenosť. Aj keď ma Apple Mac OS X v počte používateľov s linuxom neporovnateľne viac, tak sa majú jabĺčkári od linuxákov čo učiť.

Inak nemám žiadne výhrady a vychutnávam si všetko pohodlie a pridanú hodnotu, ktorú produkty Apple ponúkajú. Samozrejme to neznamená, že som zanevrel na ostatné operačné systém, ako napríklad Ubuntu. Linuxu zostávam verný.