Vlog


Sleduj ma


Twitter


Týždeň s iMacom a OS X, alebo ako sa zo mňa stal switcher

Dnes to je už týždeň, čo som si domov priniesol 20" iMac. Prečo som presedlal na Apple nieje príliš potrebné obkecávať, veď človek v živote potrebuje progress - proste niekam sa posunúť. Hardvér aj softvér od Apple bolo jedinou možnosťou. Mám rad unixové systémy, ich univerzálnosť a jednoduchosť. Zároveň si potrpím na prepracované a intuitívne GUI, to je ale hlavným kameňom úrazu linuxu. V ňom som si obľúbil Gnome a aj keď sa snažím mať aplikácie natívne písané preň je to vizuálna "slátanina".

Pozadie: potreboval som nové desktopové PC na internet, blogovanie, náročnejšie spracovanie fotografii, spúšťanie IDE, príležitostné editovanie audia a videa.

Aplikácie
V prvom rade nasledoval výber aplikácii, od začiatku som počítal s tým, že všetko sa mi nepodarí preniesť. No po pár dňoch gúglenia sa zadarilo a takmer všetky aplikácie majú alternatívu. Bojujem ešte s univerzálnym grafickým editorom/manažérom - zatiaľ ho zatúpilo Xee, Gimp a XnView. Vo finálnom riešení to vidím na kúpu Adobe Photoshop Lightroom + Gimp. Zatiaľ mám trial verziu, nehral som sa zo žiadnymi farebnými profilmi ani schémami no v Gimpe vyzerá otvorená fotografia úplne inak ako v Lightroome. Ešte si lámem hlavu s nejakým katalógom CD/DVD. Pozdáva sa mi Delicious Library 2 no tá cena je dosť vysoká. Veľmi ma prekvapila rýchlosť iTunes a spolupráca s iPodom. Prevádzkovanie pod Windowsom je oproti tomu utrpenie. iTunes je zrazu použiteľné aj ako bežný prehrávač. Doteraz som ho spúšťal, len keď alternatívne synchronizácie zlyhávali – často sa mi stávalo hlavne pri Songbirde, že sa mi rozbili covers. O aplikáciach pripravujem samostatný článok, no nechávam si ešte trocha času.

Hardvér
Pôvodná idea bola, že keď Apple tak Mac Mini. S budúcnosťou tohto "železa" to vyzeralo rôzne, nakoniec ho Apple predsa len updatoval. Keď som si ale porovnával cenu Mini a iMac tak sa mi rozdiel zadal minimálny (cca 50 eúr). Tak som nakoniec vsadil na iMac z roku 2008, ktorý sa teraz dopredáva + dal som si vzmeniť RAM a pevný disk, takže to vyzerá takto:

Keďže mi zo starého PC zostal celkom dobrý LCD displej tak som si dokúpil aj adaptér MiniDVI na DVI a prevádzkujem na ňom extended desktop. Jediné hardvérové obmedzenie som zatiaľ zaznamenal v počte USB portov, no to hneď vyriešil USB hub. Je to veľmi pekný kus hardvéru, tichý a výkonný.

Komunita a podpora
Určité skúsenosti s unixom mám tak adresárová štruktúra, práva a podobné veci mi neboli úplne cudzie. GUI je intuitívne, takže tu nieje čo študovať príliš - stačí si to ošahať. Stránky supportu Apple ponúkajú dostatok informácii, veľa sa toho dá vygúgliť. Samotné diskusné fóra ma ale privádzajú do rozpakov - aj tu sa dá nájsť kopec totálnych lúzrov čo nevedia ani vyhľadávač používať, ale aj niekoľko guru. Ako príklad prvého typu citujem:

"hej pocul som o virtual boxe, no nejako to nezvazujem, pretoze je to free... :D (automaticky mi z toho vychadza, ze to nebude nic moc)"

zdroj: forum.macblog.sk

Bohužiaľ toto nieje jediný prípad. Pri OS X si zvykám, že takmer nič nieje zadarmo - aj keď to je postavené na open source základe. Toto ľudia okolo Apple neradi počujú a považujem to za istú zaslepenosť. Aj keď ma Apple Mac OS X v počte používateľov s linuxom neporovnateľne viac, tak sa majú jabĺčkári od linuxákov čo učiť.

Inak nemám žiadne výhrady a vychutnávam si všetko pohodlie a pridanú hodnotu, ktorú produkty Apple ponúkajú. Samozrejme to neznamená, že som zanevrel na ostatné operačné systém, ako napríklad Ubuntu. Linuxu zostávam verný.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Novinky z Apple WWDC 2021 Keynote obrazom

Tento rok a World Wide Developers Conference od Apple uskutočila opäť ako virtuálne podujatie. Najviac pozornosti vždy láka keynote, na ktorej bolo oč

Prečo Apple pokazil Podcasty?

To, že Apple produkty mám rád netreba veľmi rozoberať. Preto som veľmi sklamaný z aktualizácie, ktorá prišla s iOS 14.5, iPadOS 14.5 a macOS Big Sur 1

Mac mini za 9500 dolárov ročne? Áno od AWS

Povedzme si na rovinu, že vyvíjať pre Apple ekosystém mimo Apple je dosť náročne, ba priam nemožné. Preto ma celkom zaujalo, že AWS spustilo EC2 Mac i

Publikované 20.05.2009

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist