Po dvoch týždňoch aktívneho testovania prinášam recenziu HP Mini 5103,  ktorý mi na zapožičal eshop Guroo.sk. Pravideľný čitateľ tohto blogu vie, že som šťastný jabĺčkár a používateľ open-source operačných systémov. Čo teda hovorím na netbook s Windows 7?

HP je asi jedna z mála hardvérových firiem u ktorej sa dá hovoriť o nejakej tradícii a postavení na trhu. Spoločnosť má široké portfólio produktov, medzi ne patria aj netbooky. Celú radu netbookov od HP nájdete ľahko podľa označenia Mini.

Keď si HP Mini 5103 prinesiete domov tak balenie vás na kolená určite nedostane. Je až príliš biznis – jednoducho je v ňom len to čo treba: samotný netbook  s rozmermi 262 × 180 × 24.8 milimetra, kábel do elektriny, napájací adaptér, batéria, príručky a inštalačné médiá. Nič viac nič menej, ako tieto súčasti dať dokopy nepotrebuje viac slov.

Ak by som mal charakterizovať dizajn netbooka  HP Mini 5103 tak by som určite použil slová ako jednoduchý, elegantný, biznis look (vyrába sa len v hnedej farbe) a decentný. Dizajnéri použili množstvo rovných línií a hrán. Určite by ste sa nemuseli hanbiť ho vytiahnuť na porade s tým, že ide o nejakú hračku. Pôsobí tak nielen vizuálne ale tento dojem umocníte keď si ho zoberiete do ruky. Je to kov, všetko do seba krásne zapadá. Naozaj žiadne vŕzgajúce plasty. Naviac spodok sa zdá mierne pogumovaný čo perfektne sadne do ruky.

Pozrime sa na samotné prevedenie zariadenia. Z prednej časti vám určite neuniknú dva stereo reproduktory, vľavo je indikátor disku, bezdrôtového pripojenia a vypínač pre bezdrôtové pripojenia. Na ľavej strane nájdete indikátor batérie a napájací konektor. Ďalej tu je port pre externý monitor v prevedení D-Sub a dva USB porty. Pokračujeme na pravej strane – čítačka SD, SDHC a MMC kariet, výstup na slúchadlá, vstup na mikrofón, opäť USB port, konektor RJ-45 a otvor pre zámok Kensington. V zadnej časti sa nenachádza nič zaujímavé, tak isto ani zospodu – na veku je len logo HP.

Po jeho otvorení vám neunikne podľa mňa veľmi vydarená klávesnice. Má veľmi hranaté a vystúpené klávesy ako to poznáte napríklad z MacBook-ov. Rozloženie kláves je ako sa hovorí ergonomické - na klávesnici sa píše pohodlne vzhľadom an jej veľkosť. Pod ňou je touchpad s dvomi tlačítkami. Priestor pre odloženie rúk vedľa neho je opäť z veľmi príjemného materiálu. Okrem tlačidla pre zapnutie tu je ešte jedno pre rýchly prístup na web a druhé k mailu. Tu by som odporučil použiť menej svietivú LED, nakoľko dosť ťahajú oči (viac ako displej) pri práci v slabšom alebo až nijakom osvetlení. Displej má uhlopriečku 10,1 palca s rozlíšením 1024 x 600 px. No a je dotykový. Rám displeja je pomerne hrubý ale to je vhodné ak si chcete odložiť ruku keď netbook ovládate dotykom. Rám je ale lesklý takže ide snáď o jediné miesto na zariadení kde budete odtlačky prstov aj vidieť.

Srdcom netbooka HP Mini 5103 je procesor Intel Atom N455 taktovaný na 1666 MHz s 512 kB L2. Tomu výborne sekunduje 2 GB operačnej pamäte Samsung PC3-10600S (1333 MHz). Výrobca pri netbooku vsadil na čipovú sadu Intel NM10. Grafická karta je Intel GMA 3150 (256 MB RAM). Za zmienku určite stojí aj disk 250 GB Toshiba MK2556GSY (7200 RPM, 16 MB). Práve použitie disku s vyššími otáčkami má značný vplyv na svižnosť celého zariadenia.

V ďalšej výbave nájdete bezdrôtovú sieťovú kartu Broadcom 43224AG 802.11 a/b/g/n a Bluetooth 2.1 + EDR, pokiaľ trváte na kábly tak nechýba gigabitový ethernet Marvell Yukon 88E8059. Multimédia som už spomínal, ešte doplním že okrem vstavaných reproduktorov má netbook aj vstavaný mikrofón a webkameru s rozlíšením 1600 × 1200 px.

Netbook sa dodáva s Microsoft Windows 7 Home Premium. Kedže  HP Mini 5103 nemá mechaniku tak inštalácia je riešená z Data Recovery partície (ako býva už zvykom). Aj keď nie som ostrieľaným používateľom tohto systému tak samotná inštalácia bola veľmi jednoduchá. V podstate automatická. Spolu s operačným systémom sa nainštalovali všetky potrebné ovládače a  taktiež dodatočné utility od HP (asistent pre bezdrôtové siete, strážca pevného disku, správca bezpečnosti) a jeho partnerov v podobe antivíru, kancelárskeho balíka a podobne. Keďže som privyknutý na vlastné aplikácie tak som si ich nainštaloval a upravil podľa seba.

Najviac som bol zvedavý na ovládanie dotykom. Windows nieje operačný systém, ktorý by bol na niečo takéto extrémne pripravený. Vyplýva to už zo samotnej filozofie tohto systému, jeho rozlíšenia a správania sa aplikácii. Na nejaké ovládanie dotykom a gestami rovno zabudnite – skôr by som to nazval ďobaním. Fajn to bolo napríklad pri čítaní novín na webe, kedy mi stačilo pár ďobnutí a ruky som nemusel vracať späť na klávesnicu. Tu mi chýbala aj väčšia flexibilita displeja, presnejšie možnosti jeho otvorenia – ak by sa dal pootvoriť viac, alebo úplne otočiť ako na Tablet PC tak by to bolo super. Takto ide len o príjemný doplnok.

Kapitolou samou o sebe je batéria. K HP Mini 5103 sa dodáva 6 článková Li-ion 66Wh (5,9 Ah) pri 11,3 V. Výrobca udáva jej výdrž na 10 hodín a ja ju môžem len potvrdiť. Striedal som náročnejšie aplikácie (Adobe AIR), OpenOffice a Firefox s pripojením cez Wifi ale aj ethernet a výdrž sa pohybovala v rozmedzí 8-10 hodín. Ak som netbook len zapol a nechal tak vytiahol to až na 14 hodín. Myslím že ide o veľmi slušný výkon pri tak malom zariadení.

Ešte som to nespomenul – netbook ma hmotnosť 1,3 kg. To je na každodenné nosenie takmer ideálne. Naviac ak si pri úplne nabitom netbooku zabudnete doma napájací adaptér môžete si byť takmer istý, že štandardný pracovný čas s ním odpracujete.

Keďže ide o netbook tak jeho určenie je dané – nenáročné aplikácie, web a maily. Pokiaľ toto od neho očakávate tak budete spokojný, pokiaľ chcete niečo viac tak zariadenie s procesorom Atom nieje vôbec pre vás a ani nad ním neuvažujte.

HP Mini 5103 je zariadenie na každodenné nosenie do práce, viem si predstaviť že ak by som sa vydal na cestu niekam ďaleko tak by mi robil príjemného spoločníka. Naviac sa dá zakúpiť aj model s 3G modulom, čo by mobilitu len podčiarklo.

Zapožičal: eshop Guroo.sk