O tejto knihe môžem hneď na začiatku povedať, že som sa na ňu tešil. Problém bol ae v tom ako ju získať – skôr sa dostanete k jej anglicky písanému originálu s názvom Rework ako k českému prekladu, ktorý vyšiel minulý rok. No podarilo sa a knihu som zhltal na posedenie.

Aby som bol presnejšie počas cesty z práce a ďalší deň do nej. Jej autormi sú Jason Fried a David Heinemeier – zakladatelia spoločnosti 37signals. Ide o veľmi odvážnu ba priam provokatívnu knihu, vlastne taká je aj firma 37signals. A vopred hovorím, že nieje pre každého.

37signals je krásny príklad toho ako môže byť veľmi malá firma ani nie s dvadsiatkou zamestnancov úspešná. Globálne úspešná. No a zarábať milióny. Ide o firmu, ktorá sa vysmieva korporáciam a ich zavedenému štýlu fungovania. Pokiaľ teda chcete založiť firmu podľa vzoru úspešnej korporácie s jej podobnou kultúrou, poradami, hierarchiou tak si knihu Restart ani nekupujte.

Restart nesie podtitul sprievodca podnikateľským minimalizmom a toho sa drží od prvej po poslednú stránku. Inak tie stránky sú veľmi rozťahané + k tomu kopec ilustrácii. To podstatné by vydalo na štvrtinu zo súčasnej veľkosti. Kniha je rozdelená na deväť častí ako produktivita, konkurencia, zamestnanci a podobne. Tie sa delia na jednotlivé kapitoly s jednotlivými myšlienkami a tipmi.

Vypísať z nej niekoľko múdrostí je naozaj takmer nemožné – každá časť tvorí jeden veľký celok a treba na ňu aj tak nazerať. Pre kopec ľudí, ktorí už niekde pracujú a chcú si rozbehnúť vlastný biznis asi bude dosť obtiažne otočiť svoj prístup o 180 stupňov.

Čo teda v knihe nájdete? Príbeh úspech firmy 37signals, tipy ako začať podnikať – kedy a ako. Najlepšie hneď. Prečo sú porady toxické, prečo nekopírovať konkurenciu a robiť menej než ona, ako si nezameniť nadšenie s prioritami. Prečo by drogoví díleri mali byť váš vzor, že marketing nieje len oddelenie, ako testovať zamestnancov, ako sa ospravedlňovať a hasiť požiari. Ale aj to, že kultúru neprikážete, nadčasy sú blbosť a že inšpirácia časom vyprchá.

Veľmi som sa musel ovládať aby som niečo z konkrétneho spracovania obsahu neprezradil – to si musíte prečítať sami. Kniha Restart ma nadchla, prístup jej autorov sa mi veľmi páči a je mi blízky. Ale pozor – motivácia, ktorú prináša publikácia je mimoriadne nákazlivá.