Začiatkom minulého leta ma oslovil Matúš Demko z Hospodárskych novín, že pre prílohu Podnikanie pripravuje materiál o blogeroch a o tom, či ich blogovanie živí, alebo si vďaka nemu môžu aspoň finančne prilepšiť. Nebol som jediný a o pol roka sa objavil článok, ktorý som tu už spomínal - Hospodárske noviny o blogovaní a peniazoch. Niesom prorotyp ideálneho zarábajúceho blogera, poznám „chalanov“, ktorý na blogu zarobili oveľa viac. Dokonca teraz na ňom nieje nič z čoho by som mal príjem.

No som stále nadšenec do písania a s nadšením som sa pustil do otázok. Dnes som upratoval v mailoch a našiel som spomínané odpovede, tak ma napadlo ich tu publikovať. Predsa len už je to takmer rok a ten na webe znamená veľmi dlhé obdobie, preto to prosím berte nostalgicky ako ja.

Kedy a prečo ste sa rozhodli písať svoj vlastný blog?

Blog som začal písať v lete roku 2003 čiže už viacmenej aktívne blogujem viac ako päť rokov. Aj predtým som mal osobnú stránku, no koncept a filozofia blogovania sa mi zapáčila natoľko, že som to mal chuť skúsiť. V tom období neexistovali nijaké linkovacie služby a mal som potrebu nejakým spôsobom publikovať moje poznámky ale aj nápady. Spočiatku išlo o články s pár vetami a nejakým odkazom na iný web, dnes by sa to dalo charakterizovať ako mikroblog.

Považujete svoje blogy za populárne?

Neviem čo je merítkom popularity blogu, môže o byť počet návštev, článkov, spätných liniek atď. Nedávno som sa od jedného človeka, ktorého považujem za autoritu čo sa webu týka dozvedel, že populárny je ten koho meno si zapamätáte. Ak vám môj blog alebo meno niečo hovorí tak teda som populárny :) Osobne ale ľudí  ktorý poznajú  „alian.info“ rátam v niekoľkých desiatkach. Tvrdenie zakladám na priemernom počte denných návštev a komentárov.

Aký osoh máte z písania blogov?

Možno to vyznie sebecky ale písal som ho hlavne pre seba, veď je to môj osobný blog :) A toho sa aj držím, ide o prezentáciu mojej osoby. Je to o zdieľaní názorov, som rád ak ma niekto upozorní na iný zaujímavý obsah v kontexte toho čo som napísal. Prípadne vyjadrí svoj názor – veď minca má vždy dve strany. Dá sa tak spoznať veľa zaujímavých ľudí ale aj projektov. Zároveň si človek buduje svoju identitu a troška sa zapisuje do podvedomia úzkej skupiny ľudí.

Získali ste vďaka blogom viacej priateľov, kontaktov, zaujímavých informácií?

Určite áno, myslím že celkom dosť. A pritom nešlo vždy len o blogerov, spoznal som veľa zaujímavých ľudí a niektoré priateľstvá fungujú super aj v tom „analógovom“ svete. Slovenský internet ma zaujíma a každú informáciu, novinku či startup nejakého projektu sledujem.

Podarilo sa vám vďaka blogom získať lepšie postavenie v práci?

Moja pracovná pozícia síce súvisí s IT ale nejedná sa o jednotné odvetvie, v práci sa venujem administrácii operačných systémov a serverovým technológiám na blogu skôr webu  a webovým technológiám. Niekoľko kolegov vie, že blogujem ale sam od seba sa neprezentujem ako bloger. Na základe môjho blogu som však dostal niekoľko zaujímavých pracovných ponuk, čo ma milo prekvapilo. Nedávno som zistil, že autor jedného môjho obľúbeného blogu  sedel vedľa v kancelárii a niekoľko rokov sme sa obchádzali.

Dá sa z písania blogov aj vyžiť, alebo si aspoň finančne prilepšiť?

Myslím, že písaním blogu na vlastnom „piesočku“ zameraného na slovenský internet, čiže v tomto jazyku sa momentálne vyžiť nedá. Na druhú stranu je to prefektný spôsob ako si privyrobiť, to sa dá zase rozdeliť na dve časti – peniaze ktoré si blog zarobí na seba hlavne reklamou a iné aktivity ku ktorým som bol oslovený na základe zhliadnutia môjho blogu.

Koľko viete zarobiť na blogu v priemere za mesiac?

Dosť aby pokryl hosting, ale aj napríklad reklamu a prevádzku niekoľkých iných domén a projektov.  Celkovo sa za rok jedna o približne tri desiatky tisíc.

Čo je zdrojom príjmu Vášho blogu? Reklama?

Áno ide hlavne o kontextovú reklamu, príležitostne PR články ale aj recenzie.

Ktoré reklamné spôsoby preferujete – linky, kontextovú reklamu, bannery či partnerstvo s internetovými obchodmi/firmami?

Preferujem kontextovú reklamu, príležitostne ide o PR články, linky väčšinou vymieňam recipročne bez nároku na honorár.

Poznáte ďalších úspešných blogerov? V čom tkvie ich úspech?

S istou dávkou nadsádzky môžem povedať, že dnes bloguje naozaj každý :) Poznám veľa ľudí, čo bloguju a myslím že aj dosť známych a úspešných blogerov. Úspech tkvie hlavne v jedinečnosti prezentovaného contentu. Úspech môžu mať hlavne ak sa venujú málo pokrytej oblasti a po prečítaní je cítiť, že tí ľudia o tejto téme niečo vedia. Som rád, že v mojej RSS čítačke niekoľko takých je. Ako príklad môžem spomenúť raketový štart blogu Synopsi, ktorý sa venuje hlavne bezpečnosti, ďalej je to Depiho  30c – aktivita, ktorá rozvírila stojaté vody blogosféry, niekoľko investigatívnych článkov Peťa Šlosára  atď. Zaujímavé je, že solídny úspech majú aj blogy práve o zarábaní na internete.