Už dlhšiu dobu uvažujem, že by som sem tam spravil príležitostný rozhovor so zaujímavými človekom na rôzne témy. Mal to byť môj presun k video blogovaniu no nakoniec som sa rozhodol, že to skúsim najprv predsa len s písmenkami a počkám na reakcie.

Prvý moje pozvanie prijal Laco Ďurkovič, ktorého netreba snáď nikomu predstavovať. Do povedomia sa dostal hlavne ako novinár a aktivista. Zaujíma vás aký je jeho názor na internet, blogy či spoplatnennie novín? Aký používa browser a operačný systém?

Rozhovor: Laco Ďurkovič

AI: Ahoj Laco. Si známy ako zakladateľ niekoľkých občianských združení no do povedomia si sa dostal aj ako redaktor a novinár. Kam sa viac zaraduješ ty?

Všade :-))) Život je pestrý ako farby dúhy a napriek pribúdajúcemu veku mám stále chuť meniť a žijem naplno motto “život je zmena”. Takže od práce na gynekologii počas strednej, cez Slobodu zvierat, cez Ľudí proti rasizmu až do JOJky medzi reportérov správ :-)

AI: Čomu sa venuješ aktuálne?

Zase zmena, venujem sa public relations a v súčasnosti pracujem pre produkčný dom kuulfabrik a hudobnú stanicu musiq1.

AI: Ak sa nemýlim tak svoje občianske aktivity si začal realizovať po roku ’89. Teraz bude 20 rokov „po“. Ako vnímaš a spomínaš na toto obdobie?

To obdobie ma nabíja a hlavne to, že som zažil zmenu zo šedého komunizmu a neslobody na otvorenú a demokratickú spoločnosť je tak silný zážitok, že ma doslova “nabil” do práce v mimovládkach a aktivít na zmenu niektorých vecí v spoločnosti ktoré sa mi nepáčia. Predtým, pred 20timi rokmi to nebolo možné, ľudia išli do basy aj kvôli prejaveniu názoru.

AI: Teraz z iného súdka: čo ty a internet? Používaš ho dennodenne?

Áno. Skoro až závislosť, v práci, doma, na zábavu aj vzdelávanie. Všade.

AI: Čítaš blogy? Máš nejaké obľúbené? Je to relevantný zdroj informácii? Bloguješ?

No, to už veľmi nestíham, ale občas si nejaký prečítam v top karme výberu sme.sk, inak sa sám už pár rokov odhodlávam blogovať. Zatiaľ neúspešne.

AI: Čo mikroblogy, sociálne siete, videoservre, diskusie a online spravodajstvo?

Postačím si zatiaľ s Facebookom kde mám svojich priateľov a známych a fotkami a komentármi dávam dostatočnú informáciu o svojom živote. Inak čítam sme.sk, tvoril som viacero webov pre mimovládky v ktorých som pracoval a teraz sa starám doslova o online infošky posielaním tlačových správ a aktualizovaním a budovaním webu musiq1.tv

AI: Máš bohaté skúsenosti s právami ľudí ale aj zvierat, existuje podľa teba ešte nejaká sloboda na internete? Sme ľahko sledovateľný nie len tam ale aj cez mobil, RFID čipy atď. Čo robiť s týmto?

Ja si myslím že sa netreba ničoho báť. Sledovať a proti Tebe môže zasiahnuť ktokoľvek a pokiaľ nikomu neubližuješ a len prejavuješ svoj názor, aj keď odlišný od väčšiny, tak Ti to právo nikto nevezme a ani Ti nejako nemôže ublížiť. Len do toho! Paranoiami netrpím, sledovaný som už dlhodobo ;-)

AI: Je to pre naše dobro, alebo za tým vidíš aj nejaký iný zámer. Hodí sa nejaká aktivita aj tu?

To fakt neriešim. Nech vie každý kľudne čo robím, ja sa za to nehanbím. Pokiaľ mi nelezie do postele a do domácnosti, nech si počúva, pozerá a číta čo chce.

AI: Mal si netypické spracovanie tém ako novinár. Mediálny kráľ Rupert Murdoch hovorí o spoplatnení jeho spravodajstva, novín, online magazínov. Ako vnímaš toto? Ovplyvní to kvalitu a objektivitu? Budú podla teba ľudia ochotní za tieto informácie platiť?

Zaujímavý názor. Pokiaľ ide o profesionálne spracované informácie, tak keby sa dohodli viacerí naraz, nebol by s tým problém. Internet zničil noviny, tým pádom aj kvalitnú publicistiku a na internete svojím spôsobom túto neľahkú prácu dávajú médiá čitateľom zadarmo. Ak by sa vyriešil systém mikroplatieb a napr. by vydanie sme.sk na mesiac stálo 3 eurá, rád by som ich zaplatil. Ide o to, aby tak spravili viacerí a vidím budúcnosť aj v online inzercii pre pisateľov ktorí zaujmú relevantný počet čitateľov.

AI: Rýchlovka: PC alebo Mac? Operačný systém? Internetový prehliadač?

Zatiaľ PC ale možno neskôr Mac, žiaľ zatiaľ Windows, ale možno tiež čoskoro Linux ak bude prechod naň tak ľahký ako z Exploreru na Mozillu ktorú žerem.

AI: Ďakujem veľmi pekne, že si si našiel čas na rozhovor. Je niečo čo by si čitateľom tohto blogu chcel odkázať?

Milujte sa a množte sa :-)))

Fotogravie boli použité zo súkromného albumu Laca Ďurkoviča.