Alexander Mravčák ma začiatkom septembra tohto roku oslovil s rozhovorom pre dvojtýždenník Profit na tému spoplatnenie obsahu a Piano. Pár (doslovne) mojich vyjadrení sa nakoniec objavilo v čísle 19/2011 (19. týždeň). Nakoniec sa článok dostal aj na web - Noviny na webe sú čoraz hladnejšie.

Keďže rozhovor bol celkom zaujímavý a v tlačovej ani online verzii toho veľa nieje tak teraz si ho môžete celý prečítať tu na blogu. Samozrejme nie som žiaden mediálny guru, odpovede na otázky sú z pohľadu bežného čitateľa.

- Svoj článok si ukončil slovami, že sám si zvedavý, ako sa spoplatnenie uchytí, ale tipuješ, že skôr nie. Aký máš názor po štyroch mesiacoch — uchytilo sa, alebo nie?
Nie. Zachytil som len prvé informácie po mesiaci nasadenia. Nasledovali oslavné správy na Piano  - paradoxne v platených sekciách, ich obsah sa ku mne dostal len sprostredkovane. Osobne si myslím, že spoplatnenie treba brať ako fakt – či sa uchytilo alebo nie najlepšie posúdia vydavatelia. Vo všeobecnosti to ale možno brať tak, že zrazu sú tu peniaze za niečo čo bolo doteraz zadarmo. Či je to dosť alebo málo pre vydavateľa alebo prevádzkovateľa je to čo sa dá nazvať úspechom alebo neúspechom. Nech to posúdia oni. Môžem na to pozerať ako konzument – do sfér tlačového biznisu nevidím. Noviny čítam ráno na mobile a prípadne večer namiesto televíznych správ. Čiže mám svoj takmer pevne daný čas kedy sa mu môžem venovať. V blízkom okolí viem len o pár verných čitateľoch čo začali platiť a tí doteraz kupovali tlačené noviny. Bez Piana sa dá prežiť.

- Vyskúšal si si osobne zaplatiť Piano? Aký si mal z neho pocit?
Áno okrem skúšobnej prevádzky som si zaplatil aj prvý mesiac. V podstate kvôli dvom komentárom, ktoré ma zaujali nadpisom. Popravde potom som po zbytok mesiaca nemal potrebu sa doň prihlásiť. Ak nejde o domáce spravodajstvo tak čerstvé informácie hľadám na zahraničných weboch. Teraz bohužiaľ neviem objektívne posúdiť či sa ten kvalitnejší obsah, ktorý Piano sľubovalo už na ňom nachádza a neprichádzajú ku mne nijaké vonkajšie impulzy ktoré by ma donútili sa o tom opäť presvedčiť.

- Sú nejaké chyby, ktoré by si Pianu vytkol? Či už po stránke technologickej, obsahovej alebo cenovej?
Pamätám si registráciu bez hesla a potom jeho trocha „divnú“ obnovu. Ale to je tuším už  riešene inak. Páčilo by sa mi ak by sa cez Piano dali menežovať užívateľské účty na jednotlivých portáloch – čiže nemusím sa prihlasovať napríklad na Piano a potom ešte do Diskusií. Ako som povedal tak najlepšie na tomto projekte je podľa mňa all-in-one. Cena nieje vysoká. Ak sa pozriem na nápad tohto systému tak by sa reálne mohol rozšíriť aj na iné trh, nie len ten náš.

Po obsahovej stránke to spôsobilo to, že sa na predné miesta k voľnému čítaniu dostavajú správy tlačových agentúr. To, že je ten istý článok zadarmo na titulke takmer každých novín je viac ako smutné.

- So spoplatnením obsahu na internete ako takým principiálne súhlasíš, alebo si naopak myslíš, že informácie by mali byť prístupné zadarmo a sponzorované reklamou?
Pri tradičnom spravodajstve súhlasím so spoplatnením prémiového obsahu, takým je pre mňa video alebo porovnávacie testy či prístup do kompletného archívu a podobne. Kompletné spoplatnenie mi nevadí pri špecializovanom obsahu ako finančné či IT spravodajstvo, odborné diskusie a tutorialy. To má ale skôr charakter magazínu s obsahom ktorý inde nenájdem. Čiže so spoplatnením súhlasím, no všeobecné informácie by mali byť zadarmo. Tak isto mi ani primeraná reklama nevadí.

- Bude podľa teba v budúcnosti obsah na webe spoplatnený, alebo vyhrá lacnejší a konkurencieschopnejší a ostanú len weby, čo ponúkajú články zadarmo?
Budúcnosť nevidím v tomto prípade tak binárne, že buď jedno alebo druhé. Spoplatnenie dáva šancu novým webom, ktorým bude zisk z reklamy stačiť. Na druhú stranu kvalitný špecializovaný obsah sa tiež môže cenou posunúť niekde inde. Vidím reálne, že si niekto postaví marketing tak že napríklad ISP bude predávať „ten internet“ bez obsahu alebo s ním. Svojim spôsobom to už aj Piano teraz robí, keďže môže byť zarátané v cene za pripojenie.

- Niektorí ľudia odhadovali, že Piano bude pozitívne vplývať na nezávislých blogerov, ako si ty, ktorým sa zvýši návštevnosť, lebo ľudia prestanú čítať spoplatnené mainstreamové médiá. Zaznamenal si po nástupe Piana zvýšenie návštevníkov na svojom blogu?
Razantnú zmenu návštevnosti som nezaznamenal. Myslím, že zmena spravodajského webu je dosť zásadná takže tá migrácia môže nejakú dobu trvať alebo sa nemusí vôbec uskutočniť a čitateľom budú stačiť nespoplatnené informácie. Určite je to ale šanca pre nové médiá a napríklad aj nejakého blogera. Tu je náhrada plateného komentátora za blogera viac ako reálna. Myslím, že komentátori sa spoplatnením pochovali. Môj názor je, že hŕstka blogerov s odhodlaním by dokázala nejaké médium vybudovať.

- Dokážeš svoj blog uživiť z reklamy?
Pokiaľ ide o prevádzku tak určite. Ak ide o honorár tak tam mi banner „zaplatí“ za článok asi 1/3 toho čo by som zaň dostal napríklad v odbornom časopise. Niekedy je to viac, niekedy menej – pritom tú reklamu necielim a plochu nepredávam, jednoducho tam to Google AdSense mám. Na druhú stranu toto nepokladám za platbu za obsah. Momentálne neuvažujem, že by som sa tým živil, je to hobby.