Seth Godin je určite jedno z mien, ktoré si vybavíte keď sa povie marketingový guru. Svoje skúsenosti vložil aj do kníh, mnoho z nich sa stalo doslova bestsellermi – dnes by som rád niečo napísal o jeho knihe Fialová krava (Purple Cow: Transform Your Business by Being Remarkable).

Pri jej čítaní som mal pocit, že ide o zbierku Godinových poznámok, myšlienok a skúseností. Hovorí o tom ako robiť marketing inak a to je aj jej podtitul. A tiež ako získať náskok pred konkurenciou.

Kniha začína vymysleným príbehom o fialovej krave, ktorú zazrú pri jazde autom. Aj keď doteraz išli krajinou, kde boli kráv stovky až tisíce tak s touto fialovou sa chce každý fotiť. Aj keď tie doterajšie ignorovali a už boli nezaujímavé. Fialová krava je veľmi silnou myšlienkou a kniha prináša dostatočné množstvo príkladov že ňou môžete byť aj vy. Že aj vy môžete zaujať.

Pokračuje piatimi „péčkami“ marketingu a nasleduje krivka šírenia podnetov – od novátorov, novinkárov cez väčšinu až po omeškancov. Následne sa cez zdôrazňovanie faktov prečo je nový marketing dôležitý dostáva až k niečomu čo nazýva telepriemyslovým komplexom. Je neuveriteľné koľko marketérov aj po prepade TV považuje za jedinú dobrú reklamu tú v TV.

Páči sa mi, že na typicky spotrebiteľskej veci ako je výťah vysvetľuje ako zmeniť chovanie užívateľov aby produkt fungoval lepšie namiesto lepších produktov, ktoré podporujú štandardné chovanie. Tak isto aj upozornenie, že všetci zákazníci niesu rovnaký – ako vyslektovať najviac ziskovú skupinu a ako rozvíjať tie ostatné.

Samozrejme byť Fialovou kravou nieje jednoduché – ak by to bolo tak by ňou bol doslova každý. Hlavnou príčinou prečo to tak nieje je strach. Strach že nebudete úspešný, že vás niekto nebude mať rád atď. Prečo to nebrať ako výhodu? Ak svoj strach prekonáte tak prekonáte aj tích čo sa ďalej budú báť a zostanú sivým priemerom.

Za zmienku stoja aj ďalšie myšlienky: viete sa parodovať? Máte kontakty na vašich najvernejších fanúšikov a priaznivcov, čo pre nich robíte špeciálne? Dokážete zo svojich produktov spraviť zberateľskú edíciu? Čo tak sa vykašľať na snahu za každú cenu priviesť na trh novinku a vsadiť radšej na overenú klasiku?

Je toho naozaj veľa a to ešte ani nie som v polovici knihy. No a akýmsi bonusom, alebo ak chcete čerešničkou na torte sú príbehy čitateľov blogu Setha Godina – presnejšie ide o to kto je pre nich Fialovou kravou. Skvelá ukážka toho, že to naozaj funguje.

Fialová krava je knihou ktorú zhltnete nielen preto, že má ani nie 200 strán ale hlavne preto že sa dobre číta a dáva zmysel. Túto publikáciu od Setha Godina si môžete zakúpiť v online kníhkupectve gorila.sk.