Určite ste zaregistrovali „super“ pozitívny článok o tom ako doménový špekulanti na Slovensku majú čoskoro skončiť. Hneď na úvod musím povedať, že domainerov nemusím – ako akékoľvek iné špekulantstvo a vychcanosť.

Novinkou má byť špeciálna komisia, ktorá bude prešetrovať či má nový majiteľ na ňu právo. Súčasný systém, keď je doména pozdržaná aj po nezaplatení práve nahráva podobným špekulantom, tí si tak môžu vďaka platbe „na poslednú chvíľu“ zabezpečiť vlastníctvo na pár týždňov zdarma.

Osobne čo mi vždy vadilo pri registrácii .SK domén je tá byrokracia. Aj keď sa mi SK-NIC ozval s tým, že nechápe moje rozčarovanie keďže ide len o jednorázovú nutnosť navštíviť notára (v prípade fyzických osôb).

Koncom februára 2011 ma oslovil Filip Hanker - šéfredaktor Zive.sk a MobilMania.sk - robil prieskum názorov odbornej verejnosti z radov používateľov internetu na možnosť otvorenia domény pre zahraničných záujemcov. Tu je moja odpoveď:

Prípadné povolenie registrácie našej národnej domény zahraničnými subjektami by som privítal. V prvom rade by to umožnilo jednoduchšiu registráciu firmám a spoločnostiam, ktoré majú záujem (aj keď nie priamo fyzicky) pôsobiť na našom území. Väčšina to riešila cez rôzne právne a poradenské kancelárie, ktoré pre nich registrovali SK domény na seba. Neočakávam, že by povolenie takýchto registrácii viedlo k masovému nákupu domén, no odstránili by sa tým obmedzenia, ktoré do priestoru ako je internet nepatria.
Možnosť, ze by vlastníkom bol zahraničný subjekt a registrátor zo Slovenska v počiatočnej fáze tiež vítam, nakoľko je možné, že by to odradilo rôznych špekulantov a domainerov. Následne na to by mohlo prísť celkové sprístupnenie SK domény aj pre zahraničných registrátorov.
Niekoľko rokov už pretrváva trend, že rôzne projekty a startupy sa neboja používať rôzne národné domény - predsa len priestor univerzálnych domén ako .NET, .COM či .BIZ je obmedzený. Namiesto bizardných názov siahajú po národných doménach. To môže nepriamo viest k záujmu o ako doménu tak aj Slovensky internet.

Myslíte si že som príliš veľký optimista, alebo to vidíte inak? Podeľte sa v komentároch.