Tento týždeň sa vo Viedni konalo podujatie s názvom Pioneers Festival 2012 na ktoré som vás aj tu pozýval. Len o pár okamihov neskôr sa vypredalo. Na to, že išlo premiérové podujatie to bolo neuveriteľné, no aj to naznačuje, že o startupy je záujem. Medzinárodný.

Ja som mal to šťastie, že sa mi podarilo na Pioneers Festival 2012 dostať – bohužiaľ z pracovných dôvodov len prvý deň – utorok, no a z neho vám prinášam zopár poznámok. Už teraz by som vypichol, že bol tam bol aj Juraj – takže čo nenájdete tu tak na jeho blogu určite.

O Viedni stále hovorím, že ako blízko a ako ďaleko. Platilo to aj tento raz a hneď na úvod môžem povedať, že išlo o prvotriedny event. Už miesto konania (Hofburg) dávalo tušiť, že organizátori si na ňom dali záležať aby sa tu 2 500 návštevníkov cítilo čo najlepšie. Bohužiaľ aj zopár rečníkom zrušili alebo posunuli obmedzili lety, kvôli hurikánu Sandy, takže program sa nezaobišiel bez zmien. Ten prebiehal v dvoch sálach, prvá sa venovala technológiám a podnikaniu všeobecne (Trailblazers Track) no a druha bola o startupoch (Startup Academy). Present your Startup in 90 seconds - začínalo sa pitchami, bolo predstavených 15 startupov, ktoré sa prihlásili vopred alebo rovno si povedali na mieste, že idú na pódium. Čas bol 90 sekúnd a myslím, že perfektne ukázal ako boli ľudia pripravený a či naozaj vedia pár vetami vystihnúť čo robia. Rečníci aj aj nápady boli ako dobrí tak aj slabší.

Boris Veldhuijzen van ZantenFounder Story – Boris je zakladateľ a spoluorganizátor The Next Web Conference. Tu rozprával ako jeho projekty vznikali, ako sa rozvíjali a že boli prirodzeným výsledkom toho o čo mali ľudia záujem. Inak tu je môj report zo spomínanej The Next Web Conference 2012.

Björn Lasse Hermann - Why Startups Fail – to, že väčšina projektov končí neúspechom je všeobecne známa vec. Björn rozprával o tom prečo sa to deje a že ide o merateľné hodnoty. Robí na niekoľkých projektoch (napríklad startupcompass.co), ktoré sledujú rôzne ukazovatele viac ako desaťtisíc startupov.

Ash Maurya - 10 Steps to Product / Market Fit – ak je niekto guru na startupy a ich rozbiehanie je to práve Ash. Je autorom knihy Running Lean, ktorá je pomerne úspešná. Vo Viedni hovoril hlavne o tom ako stavať biznis model a tvoriť produkt.

Tom Hulme - Purpose is the New Pivot and What To Do About it! - Tom má toľko titulov a prívlastkov, že je to až neskutočné. Pravidelne sa dostáva do rôznych rebríčkov mladých podnikateľov, založil platformu OpenIDEO s desiatkami tisíc užívateľov, pomáhal transformovať firmy, či vyučoval v Tanzánii.

Fadi Bishara - Lessons from Silicon Valley – rozprával o tom, prečo je Silicon Valley mekou podnikania vo svete. Spomínal jeho inkubátor, ale aj to prečo je jednoduchšie zlyhať niekde mimo napríklad v SV. Dával veľa tipov ako sa rozbehnúť:

1. choď preč zo svojho mesta/štátu,
2. opusti svoju komfortnú zónu,
3. uč sa a sleduj tých najlepších.

Rob Fitzpatrick - Getting Customer Development right – Rob je proste showman a jeho vystúpenie malo grády. Zničil niekoľko spoločností, no veľa toho aj vybudoval. Robí mentora v Seedcamp, HackFwd či Emerge. Rozprával o komunikácii a správnom smerovaní vývoja služby či produktu.

Veľmi zaujímavá bola aj diskusia Feedback on Steroids for Startups – teda išlo skôr o prezentovanie s okamžitou reakciou a bez servítky. A to ako zo strany prezentujúcich tak aj hodnotiteľov. “Thanks for the Seed Capital… Now What do we do?” - panelová diskusia z rôznymi VC investormi z celého sveta o tom čo vlastne s tými peniazmi. Ak teda žijete vašim strartupom na budúce by ste si nemali nechať Pioneers Festival ujsť. Podujatie ponúkalo dostatok priestoru pre networking a diskusie. Malo niekoľko workshopov, deň pre investorov a podobne. Po celý čas prebiehala aj súťaž startupov z celého sveta, ale o tom niekedy na budúce.

Touto cestou by som chcel poďakovať STARTeurope za poskytnutie vstupu na Pioneers Festival.