Čo sa týka manažovania projektov som si prešiel všeličím, od Redmine cez Microsoft Project až po Atlassian Confluence. Pri malých projektoch to bolo zlo a pri väčších nekonečná skladačka. Potom ale prišla Taiga a začalo ma to baviť.

Taiga tu je už nejakú dobu, projekt je na GitHub-e od roku 2013, verzie začali vychádzať asi pred rokom no a projekt zažil renesanciu za posledný polrok. Aktuálne sa pracuje na verzii 2.0 a spustení komerčnej prevádzky.

Projekt má podtitul „Love Your Projects“ a to sa mu myslím podarilo. Štandardne by som pri pár člennom projekte nesiahal po takom „kanóne“, ale stačili by zdielané tasky v niektorom z jednoduchších online nástrojov (napríklad v mojom obľúbenom Toodledo). Taiga sa ale hodí aj pre maličké startupy.

Projekt je možné spravovať dvomi metódami: agilne alebo ako kanban. Čiže potom ďalej fungujete s úlohami v sprints alebo backlogmi. K tomu si môžete pridať k projektom issues alebo wiki. Celé to je veľmi jednoduché a intuitívne aj pre ľudí, ktorí doteraz nemali žiadnu skúsenosť s podobnými metódami.

Lepšie je raz vidieť ako sto krát počuť – choďte na taiga.io a založte si tam vlastný projekt. Tie verejné budú zdarma, privátne od budúceho roka spoplatnené. Celý systém je ale open-source, takže si ho môžete rozbehať aj na vlastnom serveri. Projekt je napísaný v Pythone (Django), je to veľmi rýchle napríklad v porovnaní s Redmine aj na maličkom VPS.

Možno ešte pár slov k prevádzkovaniu na vlastnom VPS. Existuje návod pre Vagrant, do istej miery funguje aj deploy cez Docker. Ja Taigu prevádzkujem piaty mesiac na VPS s Ubuntu 14.04 – stačí minimal setup. Taiga má inštalačný skript, ktorý doťahá a nainštaluje všetko potrebné, preto nie je vhodné aby sa server používal ešte na niečo iné.

Veľmi sa mi páči UI projektu, dokonca majú dizajn manuál. Pluginov je už niekoľko, Taiga sa dá prepojiť so službami ako HipChat alebo Slack, integrovať s GitHub, Gitlab či Bitbucket. Je komunitný modul na LDAP prihlasovanie. Momentálne má projekt viac ako 2100 stars na GitHub-e.

Ak ste nešťastní zo svojho nástroja na riadenie projektov, alebo si myslíte, že žiaden nepotrebujete určite si nájdite chvíľku a tento projekt troška preskúmajte.