O mesiac je tu v poradí už šiesty ročník konferencie TEDxBratislava - konkrétne v sobotu 4. júla 2015 v novej budove Slovenského národného divadla. Organizátori tohto eventu publiku predstavia (ne)všedných hrdinov, čo je zároveň podtitul tohto ročníka.

Opäť pôjde o zaujímavé osobnosti zo Slovenska i zahraničia - hrdinov všedných dní a ich myšlienky hodné šírenia, ktoré majú potenciál inšpirovať publikum. Ako hovorí spoluorganizátorka Veronika Trulíková:

“TEDxBratislava 2015 by mal byť o (ne)všedných hrdinoch, ktorí často svoje činy nepovažujú za hrdinstvá, pomáhajú, inšpirujú nás, vedia nás rozosmiať, vracajú nám nádej a odvahu, stoja pri nás, majú dobré nápady, neustúpia, sú zvedaví, nenechajú sa zastrašiť alebo odradiť.”

Momentálne sú známe mená už 11 y nich. Medzi nimi je napríklad novinár a fotograf Ján Rybář, koordinátor ocenenia Biela vrana Fero Pauliny, textilná dizajnérka žijúca v Londýne Zuzana Gombošová či írsky dizajnér počítacových hier Owen Harris. Zoznam rečníkov je priebežne aktualizovaný na stránke TEDxBratislava v sekcii Rečníci.

Na podujatie TEDxBratislava je stále možné zakúpiť vstupenky. Okrem toho bude možné konferenciu sledovať naživo na webe www.tedxbratislava.sk, alebo aj spoločne na viewing party, napríklad v bratislavskom co-workingovom centre Connect.

TEDxBratislava 2015

Čo je TED:

TED – nezisková organizácia s mottom Ideas Worth Spreading / Myšlienky hodné šírenia. TED začal ako štvordňová konferencia v roku 1984 v Kalifornii. Od vtedy TED narástol a prostredníctvom viacerých iniciatív podporuje myšlienky, ktoré menia tento svet. Výročná konferencia TED pozýva popredných svetovým mysliteľov a realizátorov, aby predniesli svoj 18 minútový príhovor. Videozáznamy z ich vystúpení sú následne bezplatne sprístupnené na www.ted.com. Medzi rečníkov, ktorí na TEDe vystúpili patria, okrem iných, aj zakladateľ Microsoftu Bill Gates, zakladateľ fy Microsoft Bill Gates, bývalý viceprezident USA Al Gore, výskumníčka primátov Jane Goodall, zakladatelia spoločnosti Google, spevák skupiny U2 Bono, motivátor Anthony Robbins, spisovateľka Isabel Allende, či predseda vlády Veľkej Británie Gordon Brown. Výročná konferencia TED sa každoročne koná v Long Beach v Kalifornii; Okrem toho sa každý rok v Edinburgu vo Veľkej Británii koná TEDGlobal a v roku 2009 sa konala v Mysore v Indii konferencia the TEDIndia. Mediálne iniciatívy TED zahŕňajú stránku TED.com, kde sa denne pridávajú nové videá vystúpení, tzv. TEDTalks a Otvorený projekt prekladu, v rámci ktorého je možné získať titulky a interaktívne prepisy príhovorov, čo umožňuje dobrovoľníkom na celom svete prekladať vystúpenia TED do svojho rodného jazyka. TED tiež vyhlasuje výročnú cenu TED Prize, kde traja výnimoční jednotlivci s želaním zmeniť svet dostanú príležitosť realizovať svoje želania. Ďalšou iniciatívou je TEDx – formát, ktorý umožnuje jednotlivcom alebo skupinám kdekoľvek vo svete usporiadať miestne, samoorganizované podujatia. A na záver je tu TED Fellows – program, ktorý pomáha inovátorom z celého sveta, aby sa stali súčasťou spoločenstva TED a vďaka jeho pomoci ešte znásobili dopad ich výnimočných svet meniacich projektov a aktivít.

Čo je TEDx:

TEDx – písmeno „x“ v názve znamená, že ide o nezávisle organizované podujatie. Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia“ ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňuje ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú zmesou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť hlboké diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. Konferencia TED definuje všeobecný rámec pre program TEDx, ale jednotlivé podujatia TEDx sú organizované nezávislými organizátormi, ktorí musia spĺňať určité pravidlá a predpisy.