Vlog


Sleduj ma


Twitter


Yahoo! zatvára množstvo služieb, medzi nimi aj Pipes

Myslím, že je to už desať rokov čo mohli byť populárne výrazy ako web 2.0 a mashup. Bože aký sme vtedy boli mladí, krásni a úspešní. Ak by som ich počul teraz tak mi prídu také retro. Tak ma napadá, kedy toto bude platiť o pojme start-up. Ale späť k veci.

Marissa Mayer okrem toho, že je snom mužov v produktívnom veku, zatvára ďalšiu várku služieb patriacich pod značku Yahoo! Medzi ne patrí napríklad maps.yahoo.com či GeoPlanet & PlaceSpotter APIs. Ďalej bude ukončená podpora synchronizácie so starými verziami Mac OS X (kontakty) a iOS (mail). Spolu s nimi končia aj lokálne služby ako Yahoo! TV, Movie a Music vo vybratých geolokáciach. U nás nefungovala žiadna, takže netreba robiť paniku.

Marissa Ann Mayer - president and CEO of Yahoo!

Jediné čo ma z tohto balíčka prekvapilo je ukončenie prevádzky Yahoo! Pipes. Tá je pre mňa synonymom pre slovo mashup. Ak ste užívatelia linuxu alebo OS X možno máte tušenie na čo pipes slúžia. V skratke na presmerovanie výstupu z jednej aplikácie na vstup inej aplikácie. Takto je možné napríklad filtrovať rôzne výstupy. A podobne fungovali aj Pipes od Yahoo!

Služba bola zverejnená v roku 2007, bohužiaľ odvtedy sa vizuálne nezmenila a nejako veľmi nebola propagovaná. To bola obrovská škoda, lebo išlo naozaj o mocný nástroj. Veľmi jednoducho sa v nej dalo napríklad množstvo RSS zdrojov presmerovať do jedného výstupu. V roku 2009 som to použil pre linux.alian.info. Všetko sa robilo vizuálne, stačilo prepájať jednotlivé moduly. Vstupom mohlo byť napríklad CSV, Flickr, URL a podobne. Mohli byť pridané užívateľské vstupy, operátory a tak ďalej. Čiže sa dal spraviť RSS feed pre weby, ktoré RSS nemali. Prípadne rôzne trigre na zasielanie alertov pri nejakej zmene a podobne. Ako vravím, celkom silný nástroj.

Myslím, že za také Yahoo! Pipes s ľudskou tvárou sa dá považovať IFTTT. Každopádne je to príležitosť si zaspomínať na éru, kedy začalo byť in mať pre svoju službu API. Škoda, že do našich štátnych sfér to stále nedorazilo.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Firmy si za Docker Desktop po novom zaplatia

Spoločnosť Docker, ktorá stojí za rovnomenným kontajnerovým ekosystémom, ktorý tu myslím nemusím veľmi predstavovať, uviedla nové balíčky predplatného

GitHub Copilot: „... a programátoři nebudou mít co žrát!“

GitHub uvoľnil technical preview GitHub Copilot, čo má byť AI pre písanie lepšieho kódu. Copilot je poháňaný OpenAI Codex. Technicky ide o rozšírenie

Ako sa robí softvér na mieru (Radek Tančouz, RTsoft) | Tech Talks

Uvažujete nad softvérom na mieru? Či už ako tvorca alebo klient? Zorientovať sa v tejto problematike nie je vždy jednoduché - nech už premýšľate, ako

Publikované 04.06.2015

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist