Vlog


Sleduj ma


Twitter


Yahoo! zatvára množstvo služieb, medzi nimi aj Pipes

Myslím, že je to už desať rokov čo mohli byť populárne výrazy ako web 2.0 a mashup. Bože aký sme vtedy boli mladí, krásni a úspešní. Ak by som ich počul teraz tak mi prídu také retro. Tak ma napadá, kedy toto bude platiť o pojme start-up. Ale späť k veci.

Marissa Mayer okrem toho, že je snom mužov v produktívnom veku, zatvára ďalšiu várku služieb patriacich pod značku Yahoo! Medzi ne patrí napríklad maps.yahoo.com či GeoPlanet & PlaceSpotter APIs. Ďalej bude ukončená podpora synchronizácie so starými verziami Mac OS X (kontakty) a iOS (mail). Spolu s nimi končia aj lokálne služby ako Yahoo! TV, Movie a Music vo vybratých geolokáciach. U nás nefungovala žiadna, takže netreba robiť paniku.

Marissa Ann Mayer - president and CEO of Yahoo!

Jediné čo ma z tohto balíčka prekvapilo je ukončenie prevádzky Yahoo! Pipes. Tá je pre mňa synonymom pre slovo mashup. Ak ste užívatelia linuxu alebo OS X možno máte tušenie na čo pipes slúžia. V skratke na presmerovanie výstupu z jednej aplikácie na vstup inej aplikácie. Takto je možné napríklad filtrovať rôzne výstupy. A podobne fungovali aj Pipes od Yahoo!

Služba bola zverejnená v roku 2007, bohužiaľ odvtedy sa vizuálne nezmenila a nejako veľmi nebola propagovaná. To bola obrovská škoda, lebo išlo naozaj o mocný nástroj. Veľmi jednoducho sa v nej dalo napríklad množstvo RSS zdrojov presmerovať do jedného výstupu. V roku 2009 som to použil pre linux.alian.info. Všetko sa robilo vizuálne, stačilo prepájať jednotlivé moduly. Vstupom mohlo byť napríklad CSV, Flickr, URL a podobne. Mohli byť pridané užívateľské vstupy, operátory a tak ďalej. Čiže sa dal spraviť RSS feed pre weby, ktoré RSS nemali. Prípadne rôzne trigre na zasielanie alertov pri nejakej zmene a podobne. Ako vravím, celkom silný nástroj.

Myslím, že za také Yahoo! Pipes s ľudskou tvárou sa dá považovať IFTTT. Každopádne je to príležitosť si zaspomínať na éru, kedy začalo byť in mať pre svoju službu API. Škoda, že do našich štátnych sfér to stále nedorazilo.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Máte posledné 4 mesiace na zbavenie sa Python 2

Od vydania Python 2.0 ubehlo devätnásť rokov ako voda. Python 2.0 uzrel svetlo sveta počas októbra 2000 a teda nie je sa čomu čudovať, že je na čase j

Na CodeCon 2019 nemôžeš chýbať | VLOG #49

V poradí piate pokračovanie jedinečného podujatia pre vývojárov sa bude konať začiatkom apríla. Čaka na vás viac ako dvadsať prednášok z naozaj širok

Weekly #39 - Google operators, SRE, Instagram bez hashtagov

Technológie Cloud Native Apps Need to be Managed in a Completely New Way Generate x86 Assembly with Go On Infrastructure at Scale: A Cascading Failure

Publikované 04.06.2015

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist