Vlog


Sleduj ma


Twitter


Yahoo! zatvára množstvo služieb, medzi nimi aj Pipes

Myslím, že je to už desať rokov čo mohli byť populárne výrazy ako web 2.0 a mashup. Bože aký sme vtedy boli mladí, krásni a úspešní. Ak by som ich počul teraz tak mi prídu také retro. Tak ma napadá, kedy toto bude platiť o pojme start-up. Ale späť k veci.

Marissa Mayer okrem toho, že je snom mužov v produktívnom veku, zatvára ďalšiu várku služieb patriacich pod značku Yahoo! Medzi ne patrí napríklad maps.yahoo.com či GeoPlanet & PlaceSpotter APIs. Ďalej bude ukončená podpora synchronizácie so starými verziami Mac OS X (kontakty) a iOS (mail). Spolu s nimi končia aj lokálne služby ako Yahoo! TV, Movie a Music vo vybratých geolokáciach. U nás nefungovala žiadna, takže netreba robiť paniku.

Marissa Ann Mayer - president and CEO of Yahoo!

Jediné čo ma z tohto balíčka prekvapilo je ukončenie prevádzky Yahoo! Pipes. Tá je pre mňa synonymom pre slovo mashup. Ak ste užívatelia linuxu alebo OS X možno máte tušenie na čo pipes slúžia. V skratke na presmerovanie výstupu z jednej aplikácie na vstup inej aplikácie. Takto je možné napríklad filtrovať rôzne výstupy. A podobne fungovali aj Pipes od Yahoo!

Služba bola zverejnená v roku 2007, bohužiaľ odvtedy sa vizuálne nezmenila a nejako veľmi nebola propagovaná. To bola obrovská škoda, lebo išlo naozaj o mocný nástroj. Veľmi jednoducho sa v nej dalo napríklad množstvo RSS zdrojov presmerovať do jedného výstupu. V roku 2009 som to použil pre linux.alian.info. Všetko sa robilo vizuálne, stačilo prepájať jednotlivé moduly. Vstupom mohlo byť napríklad CSV, Flickr, URL a podobne. Mohli byť pridané užívateľské vstupy, operátory a tak ďalej. Čiže sa dal spraviť RSS feed pre weby, ktoré RSS nemali. Prípadne rôzne trigre na zasielanie alertov pri nejakej zmene a podobne. Ako vravím, celkom silný nástroj.

Myslím, že za také Yahoo! Pipes s ľudskou tvárou sa dá považovať IFTTT. Každopádne je to príležitosť si zaspomínať na éru, kedy začalo byť in mať pre svoju službu API. Škoda, že do našich štátnych sfér to stále nedorazilo.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Rebel na webe (Roman “yablko” Hraška) | Tech Talks

Záujem vedieť robiť weby, alebo hry je stále veľký. „Ako na to“, ukazuje už dlhé roky každému, kto má záujem - Roman Hraška, ktorý je na internetoch

Od startupu po svetovú programátorskú ligu (Ľubo Drobný) | Tech Talks

O Slido bolo koncom roka 2020 veľa počuť, najmä po oznámení, že ho kupuje jedna z najväčších amerických IT firiem Cisco Systems. Úspešná slovenská fi

Mac mini za 9500 dolárov ročne? Áno od AWS

Povedzme si na rovinu, že vyvíjať pre Apple ekosystém mimo Apple je dosť náročne, ba priam nemožné. Preto ma celkom zaujalo, že AWS spustilo EC2 Mac i

Publikované 04.06.2015

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist