Nieje nijakým tajomstvom, že realitná spoločnosť Lordship odkúpila hotel Kyjev a chce prebudovať Kamenné námestie v Bratislave. Priestor v ktorom sa bude operovať je vymedzený ulicami Dunajská, Rajská, Špitálska a spomínaným Kamenným námestím.

Doposiaľ, som nevidel žiadne návrhy – tie budú zverejnené až keď skončia rokovania z majiteľmi okolitých priestorov a budov. Tak isto by namiesto obchodného domu Tesco mal vzniknúť obchodný dom nový, namiesto hotela dva nové a polyfunkčný dom. Átrium ktoré by postavením budov vzniklo by malo byť pod sklenenou kupolou, ráta sa aj zo zeleňou a priestorom pre koncerty. Ešte by som nemal zabudnúť na podzemné garáže. Keď sa pozrieme na súčasný stav centra, kde v podstate končí Staré mesto ide o pomerne radikálny rez. Kyjev nesie dizajn „socíku“ a Tesco „moderný“ štýl 90. rokov. Príliš sa mi to nepozdáva a bol by som za rozšírenie korza. Predstavený projekt dočasne pomenovaný ako Centre Plaza na mňa vplýva pozitívne, ale rád by som videl nejaké náčrtky. Nakoniec by som bol dosť nerád ak by zachovanie súčastného stavu bolo variantom typu – menšie zlo. Proti búraniu sa vyjadril už aj hlavný architekt mesta, nakoľko podla neho ide o najvýznamnejšie architektonické pamiatky modernej architektúry. Práce by mali začať už o štyri mesiace a určite som zvedavý ako sa budú vyvíjať.

Keď už bude postavené to megaobrovské monštrum pri Sade Janka, tak nech aj Kamenné námestie zmení svoju tvár. Tá súčasná je špinavá, rozbitá a smradľavá.