Bratislavský hrad, ktorý je sídlom Slovenského národného múzea-Historického múzea, hostí od 28. 4. 2006 do 15. 9. 2006 vo svojich priestoroch výstavu Leonardo da Vinci, zvedavý génius. Výstava predstavuje unikátny Leonardov kódex – Codex Atlanticus, ktorý vydalo vydavateľstvo Hoepli v rokoch 1894 – 1904. Hlavné mesto Slovenskej republiky sa tak stalo štvrtým miestom v jej európskom putovaní: po prvej európskej zastávke v Kráľovskom paláci rakúskeho Innsbrucku, a po talianskych a maďarských zastávkach v Ríme, v sídle univerzity Accademia Nazionale dei Lincei a v Budapešti v Knižnici Ervina Szabóa. Samotnú výstavu tvorí vyše 60 originálov listov z diela Codex Atlanticus Leonarda da Vinciho a modely jeho strojov. Listy kódexu, vydané vydavateľstvom Hoepli v rokoch 1894 - 1904 , pochádzajú z archívu univerzity Accademia dei Lincei. Modely strojov sú zase z Leonardovho múzea vo Vinci, ako aj z historických zbierok, napríklad zo zbierky Luigiho Boldettiho.

Na Bratislavský hrad som sa vybral s kamošom uprostred týždňa hneď zavčas rána. Než sa brány otvorili výborne sme sa bavili na nemecky hovoriacich turistoch, ktorých postupne dovážal „vláčik“. S návalom študentov sme sa teda pobrali aj my – že sa snáď stratíme v dave. Na bratislavskom hrade, som bol prvý krát. Okolie som si už pobehal niekoľko krát, tak som bol zvedaví ako je na tom ikona nášho hlavného mesta zvnútra. Dalo mi dosť námahy než som našiel vchod do hrad do budovy = nulové označenie. Vstupenka stojí 100 Sk, študenti zaplatia 70 Sk. A teda presvedčiť tetu za pokladňou indexom, že ste študent vám dá dosť práce. Samotná výstava bola zaujímavá a bolo na čo pozerať. Ďalšie expozície sme nejako neprechádzali, keďže sme ani poriadne nevedeli kde vlastne sú. Sem tam sa otvorili dvere bez akéhokoľvek označenia s turistami – len podľa toho sme zistili, že aj tam je nejaká výstava. Nemali sme príliš náladu na prieskumy, tak sme sa pobrali na nádvorie. Tam sme zistili, že je prístupná hradná studňa, taktiež bez akéhokoľvek označenia.

Moje pocity boli zmiešane, na jednej strane kvalitná výstava, na druhej strane turista čo ide na vlastnú päsť sa na hrade ťažko zorientuje. Preto odporúčam sledovať školské skupinky, či „stáda“ turistov. Mal som pocit, ako keby toto miesto ani nebolo určené pre našinca. No a už vôbec sa mi nepáčilo, že nieje vstupenka na všetky expozície, napríklad za prehliadku klenotov (či čo to vlastne bolo) sa platí zvlášť. Priznám sa, že Bratislavský hrad na mňa pôsobil dosť „sucho“. Ak toto miesto poznáte a viete do čoho a kam idete smelo na hrad. Leonardo da Vinci za to stojí.