Aj keď minulý týždeň oslavoval Twitter svoje štvrté narodeniny tak ja mám dôvod na oslavu až dnes. Presne pred tromi rokmi som sa na ňom zaregistroval. Stály čitateľ vie, že som k nemu spočiatku neinklinoval, no doba sa zmenila.

Prvým aktívne používaným mikroblogom, alebo sociálnou sieťou toto typu bolo Jaiku. Nech mu je zem ľahká. Stále ho považujem za oveľa príjemnejšiu službu – už len taká možnosť komentárov je výborný nápad.

Na Twitter som sa zaregistroval nakoľko som chcel túto službu odskúšať – ako každý iný geek. Pár krát som sa sním pohral no nezaujal. V porovnaní s Jaiku ale začal získavať silnú fanúšikovskú základňu, odvetu som očakával po tom čo Google Jaiku kúpilo. To ho ale po čase zakonzervovalo a ukončilo vývoj. Mikroblogovať som chcel ďalej – status na Facebooku nieje pre mňa riešením ani adekvátnou náhradou. Tak som vyhrabal prihlasovacie údaje na Twitter a pustil sa do toho.

Twitter je doslova binárna služba. Jednotka alebo nula. Buď ho poznáte a používate alebo pozeráte s otvorenou pusou a výrazom WTF. Určite prekvapí množstvom služieb, mashupov, klientov atď. Twitter sa bez väčších problémov stal súčasťou môjho online života.

Priznám sa, že celú dobu používania som mal snáď najväčší problém s vhodným klientom – zatiaľ čo pri Jaiku som si vystačil s webom tak tu to neplatilo. Moja cesta k takmer ideálnemu klientovi bola ťažká a vydala by na samostatný článok.

Twitter je snáď najrýchlejšia komunikačná platforma – používam ho na desktope cez klienta, vo webovom prehliadači ale veľmi často aj na mobile. Niesom žiaden „tvítovací“ lev – nebojujem o tisíce folowerov, tu veľmi dobre platí, že kvalita je viac ako kvantita. Za celé to obdobie som sa dopracoval k nasledovnej štatistike na @alian:

  • following 278
  • followers 412
  • listed 34
  • tweets 3406

Za zmienku možno stojí, že momentálne spravujem ešte ďalšie 4 twitter účty.

Som rád, že táto služba tu je, že sa udomácňuje aj u nás. Do nedávna som tvrdil, že je len pre technicky zdatných, marketérov a IT-čkárov. Účet @kuultur ktorý patrí k jednému z mojich projektov ale ukazuje, že sú tu už stoky bežných ľudí, čo tam ťukajú statusy z ich života.

Sám som dosť zvedavý kam sa bude služba uberať, ako na seba zarábať a rozširovať sa.