V piatok 28. augusta sa na pultoch obchodov objavil Mac OS X 10.6, čiže ďalší člen z rodiny Mac OS X známy aj ako Snow Leopard. Ide o vylepšenie predchádzajúcej verzie v porovnaní s ktorou má byť lepší, rýchlejší ale aj jednoduchší. Apple nešetrí na chvále a označuje ho za najpokročilejší operačný systém na svete.

A čo je nové? Takže v krátkosti: Finder bol prepísaný do Cocoa, Exposé a Stacks majú nový dizajn, systém by sa mal skorej prebúdzať a bolo urýchlené aj jeho vypínanie, Time Machine je o 80 % rýchlejšie. Zmien sa dočkal aj iChat, ktorý ma podporu rozlíšenia 640×480, zrýchlenia sa dočkal aj prehliadač Safari. Za zmienku stojí aj nová generácia QuickTime X, zrýchlený refresh JPEG a PDF ikôn.

Mac OS X Snow Leopard

OS X je bližšie aj firemnému prostrediu pretože prináša plnú podporu pre Microsoft Exchange – ako v mailoch, kalendári ale aj kontaktoch. Systém je tak isto prístupnejší a ponúka už podporu pre 40 hlasových a braillových čítačiek. Touchpad má podporu rotovania prstami. Technológia OpenCL zase ponúka viac možností vývojárom využívať vlastnosti grafických kariet.

Pri inštalácii je možné zvoliť buď upgrade na nainštalovaný systém – funguje ako aktualizácia, alebo nová „čistá“ inštalácia. Čo je asi najdôležitejšie, tak že Apple prešiel z 32 bitového systému na 64 bitový. Takže Snow Leopard na PowerPC jednoducho už nenainštalujete. Tu treba myslieť na to, či vám vaše terajšie aplikácie na novom OS pobežia, prípadne či sú preň podporované – overiť si to môžete na týchto weboch:

Prvé recenzie na seba samozrejme nenechali dlho čakať – vyberám aspoň niektoré:

Osobné plánujem Snow Leopard tiež nainštalovať, ale príliš s tým neponáhľam – vyčkávam na výsledky po pár dňoch/týždňoch používania. Ako switcher som celkom dlho hľadal alternatívy pre rôzne aplikácie, ktoré som používal na systémoch linux aj Windows takže sa chcem uistiť, že to bude bezbolestné. V každom prípade sa teším – novinky vyzerajú skutočne zaujímavo, naviac som zvedavý ako sa dá ešte viac vylepšiť výborný OS.