Letos proběhne druhý ročník konference WebExpo 16. až 18. října opět na Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze v Suchdole. Jedná se o největší odbornou akci zaměřenou na webové programování, webdesign a obchod na internetu ve Střední Evropě. Po minulém prvním ročníku, který získal zvláštní cenu Křišťálové Lupy za odvážný počin, se pořadatelé letos připravují na 700 návštěvníků a 100 přednášejících a partnerů.

Konference navazuje na předchozí úspěšný ročník, který sklidil mnoho pozitivních ohlasů. Tento rok bude akce rozprostřena do tří dnů (pá-ne). Oproti minulému roku přibyly dopolední workshopy. Konference je také lépe připravena na účast návštěvníků ze zahraničí.

Pro návštěvníky je připraven bohatý program. Hlavní těžiště zůstává v přednáškách pro programátory, designéry a manažery. Z osobností, které vystoupí v sekci pro vývojáře, jmenujme Molly E. Holzschlag (Opera Software), Jiřího Koska (XML guru), Františka Fuku, Jaroslava Bengla (Google), Davida Grudla a Jana Odvárka (Mozilla).

Speciálním tématem letošní konference je User Experience na internetu. Tomuto tématu se v Česku dosud nevěnovala dostatečná pozornost. Zohledněním jejich principů je možné zvýšit mnohonásobně návratnost investic (nejen) webových projektů. Ve spolupráci s pražskou pobočkou organizace SIGCHI přijede promluvit na související téma Christian Heilmann z Yahoo! Developer Networks.

Jedna část programu je vyhrazena pro obchodníky, marketéry a manažery. V pátek jsou na pořadu témata jako „Marketing v sociálních sítích“ (Michal Berg) či „Jak z úspěšné malé firmy vytvořit úspěšnou velkou firmu“ (Zbyněk Frolík). Sobotní přednášky zahrnují například metodu „Getting Things Done“ neboli „Mít vše hotovo“ (Petra Mára), dále zkušenosti Peldi Guillizzoniho s rozjezdem světově úspěšné aplikace „Balsamiq“, určené k prototypování webů, či vyhlášení výsledků soutěže Startup Show 2009 (viz tisková zpráva o soutěži: http://webexpo.cz/press/#startup-show-0709)

Partneři konference
Spolupořadatelem a jedním z hlavních partnerů konference je Provozně ekonomická fakulta ČZU (www.pef.czu.cz), která hostí akci ve svém univerzitním areálu.

Novým hlavním partnerem je letos společnost Sun Microsystems (www.sun.cz . Na konferenci představí novou technologii JavaFX, která umožňuje programovat webové, desktopové a mobilní aplikace běžící pomocí doplňku do webového prohlížeče na různých operačních systémech. Další přednášky se týkají progamování v jazyku Java, použití produktu NetBeans či budou zamyšlením nad budoucností „Sémantického webu.“

Sun Microsystems představí JavaFX jako technologii pro tvorbu komplexních klientských aplikací, které současně umožňují zachovat existující investice do Java technologií. JavaFX je plnohodnotný jazyk stavící nad technologií Java, který umožňuje rychlý návrh bohatého uživatelského rozhraní,“ říká Martin Balín, Director, Tools Quality and Services Engineering ze společnosti Sun Microsystems.

Dalším z hlavních partnerů je společnost Microsoft (www.msdn.cz. Přednášky jejích odborníků seznámí účastníky s technologií Silverlight 3, která útočí na podobný segment trhu jako Flash a již zmíněná JavaFX. Pro programátory nezávisle na jejich programovacím jazyku je připravena lekce z „Automatizovaného testování webových aplikací“. K tomu říká Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje společnosti Microsoft v České republice:

Nedílnou součástí vývoje aplikací, na kterou se často zapomíná, je jejich testování. Řada společností totiž testování považuje pouze za proces, který vývoj časově zdržuje a tím i finančně prodražuje. S Visual Studio Team System dostávají vývojáři do rukou nástroj, který jim umožňuje testování aplikací automatizovat a díky tomu tak výrazným způsobem celý vývoj zefektivnit a zákazníkovi dodat produkt ve vyšší kvalitě.“

Další partneři WebExpo jsou společnosti Vodafone (představí novou sociální síť napojenou na mobilní služby – Vodafone Park), Adobe (novinky v Adobe Flex 4), Kentico Software (vlastní CMS systém pro .NET, Opera Software (webové standardy), Actum (zkušenosti s technologií Sharepoint a online marketingem ), BARTON STUDIO (framework Symfony pro PHP programátory), Jihomoravské inovační centrum (oslovení startupů ) a Buzzboot.

Hlavním mediálním partnerem akce je magazín pro webové programátory Zdroják.cz ( www.zdrojak.cz ) společnosti Internet Info. Dalšími mediálními partnery jsou časopis Computerworld, Český Rozhlas Leonardo a portál Inovace.cz. Internetový magazín Lupa.cz je mediálním partnerem soutěže Startup Show 2009.