Žijeme nejaký ten rok už v 21. storočí – Biblia nieje kniha dostupná len pre bohatých a tlač by mala byť relatívne lacná – no nie je. Pred pár mesiacmi som si vyberal tlačiareň na také to domáce príležitostné použitie. Tak 20 stránok za mesiac.

Nech som sa pohyboval v akýchkoľvek cenových kategóriach za samotné zariadenie tak cena za spotrebný materiál mi prišla privysoká. Či už išlo o atrament alebo toner. Tá cena je naozaj brutálne nadnesená.

Nech mi nikto nehovorí, že v dobe keď je chémia aj v jedle nikto nedokáže vyrobiť lacný spotrebný materiál. Od kedy sú dostupné osobné tlačiarne tak ich cena je rovnaká ako obnova spotrebného materiálu.

Nie vážne nepotrebujem každú chvíľu černejšiu čiernu (narážka na pracie prostriedky) ani super realistické a živé farby. Jasné že z čoho by potom fungoval takýto priemysle ak by si človek za pár centov tlačil stovky strán na lacnej tlačiarni z Tesca.

Tu ma napadá paralela s obľúbenými teóriami o spiknutí ropného a automobilového priemyslu aby zabránili ich zosadeniu niečim ekologickým, obnoviteľným a lacným. S tými tlačiarňami a ich výrobcami to vidím rovnako.

Gutenberg sa musí v hrobe obracať, aj on mal nižšie náklady na tlač. Tak isto zlatá éra ihličkových tlačiarni, tuším ešte nejakú mám na povale...