Možno si ešte spomínate na môj článok „Premente váš linuxový desktop na Mac“ spred niekoľkých rokov. Pokiaľ nie tak len spomeniem, že ide o „transformačný“ balíček pre linux aby sa po vizuálnej stránke čo najviac priblížil systému Mac OS X od Apple. Pred pár dňami vyšla verzia 1.0 tohto balíčka takže ako polovičný linuxák a polovičný mekista som jej samozrejme pozrel na zúbok.

Od kedy som prvý raz Mac4Lin testoval sa veľa zmenilo. Vtedy to bol len komprimovaný archív tém pre systémové komponenty, ktoré bolo nutné ručne nastavovať ako pozadie, dekorácia okien, ikony atď. Verzia 1.0 má ale shell skript, ktorý nainštaluje všetko sám – stačí ho spustiť.

Pôvodnú verziu som nepoužíval – radšej som si upravil Gnome prostredie k obrazu svojmu. Switchovanie z jedneho systému na druhý je občas utrpenie (najmä klávesové skratky) a sem tam sa prichytím, že pozerám do LCD s výrazom typu „čo som to vlastne chcel“.  Mac4Lin toto rieši aspoň čiastočne po vizuálnej stránke, určite nie ale po funkčnej. Či bude vhodná aj pre vás je ťažké generalizovať – treba vyskúšať.