Je to len pár týždňov, čo prehrmela kauza SOZA a takmer ako na zavolanie vyšla kniha o Creative Commons s názvom The Power of Open. Takéto licencovanie v našom právnom systéme nemá bohužiaľ žiadnu oporu, no to je len ďalšia ukážka toho ako zlý je autorský zákon. Kniha okrem toho, že vysvetľuje možnosti takéhoto licencovania tak hlavne prináša príbehy.

Ide o príbehy rôznych ľudí, ktorí sa pre uvoľnenie pod Creative Commons rozhodli – fotograf, hudobní producenti, spravodajské portály, vzdelávacie projekty, filmové spoločnosti.

Práve Vladimír Repčík sa ako riaditeľ SOZA v rozhovore pre SME.sk vyjadril k Creative Commons takto:

Neviem si predstaviť autora, ktorý sa živí hudbou, že by pristúpil na licenciu Creative Commons, kde je zakotvené, že dielo nemôžete poskytnúť na komerčné účely.

A hádajte kto vyspupuje v knihe The Power of Open najčastejšie? Ak ste tipovali hurobných autorov a producentov tak ste tipovali správne. A ešte jedna rana pod pás pre pána riaditeľa – táto kniha vznikla vďaka podpore spoločností ako Microsoft, Mozilla alebo Google. Áno aj Google, to je tá  „jedna z neuveriteľne bohatých firiem, sú v tom obrovské peniaze“. Áno sú, ale nie pre nenažrancov a výpalníkov ktorí by ich chceli bez zdvihnutia prsta lebo si zákon vykladajú sami.

Kniha The Power of Open je na voľné stiahnutie ako PDF.