Nadpis je možno trocha zavádzajúci, keďže ide o dobu dlhšiu ako rok. Napriek tomu môžem hneď na začiatku konštatovať, že iMac a OS X bol jedným z najpozitívnejších a najpríjemnejších switchov v mojom doterajšom živote.

Na začiatku pred samotnou kúpou som mal istú predstavu o využití, tá sa podľa tejto predlohy aj naplnila. Ide o stroj ako na príležitostnú prácu: grafika, spracovanie fotiek, webdesign a coding tak aj zábavu (hudba, filmy) a iné.

Po hardvérovej stránke nemám čo vyčítať. Ide stále o veľmi použiteľnú konfiguráciu ktorá bohato pokrýva moje nároky. Za rok som iMac rozšíril len o USB hub a od Apple si zadovážil Magic Mouse. Zásadné problémy sa nevyskytli žiadne, no trápi ma len DVD mechanika. Tá celkom dlho načítava staršie CD aj DVD média. Dokonca aj tie, čo sama vypáli. Notebook či PC ich čítajú bez problémov no nejde o zásadný kameň úrazu, keďže do roka iMac až toľko tých médii nevidí. Druhým problémom je sieť. Po zapnutí stroja trvá asi 3-5 minút než aplikácie ako Firefox, Thunderbird, Adium či TweetDeck začnú reagovať resp. zistia že sú online. Sieť je pritom v systéme dostupná hneď: ping, traceroute a pod. funguje len tým ostatným to trvá. To sa začalo prejavovať pri upgrade na 10.6. Procesy som kontroloval, nič mimoriadne som ale nenašiel.

Oveľa zábavnejšie to bolo so softvérom. Prvou zásadnou zmenou bolo, ako som už načrtol povýšenie operačného systému na Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Na túto zmenu som sa odhodlával pomerne dlho, najmä kvôli nekompatibilným aplikáciam, ktoré som ako switcher krvopotne hľadal. Nakoniec všetko prebehlo pomerne hladko. Stále sa mi však nepodarilo vyriešiť niekoľko vecí. Nejde už o pohodlie ani silu zvyku ale skutočne len funkčnosť:

  • prehliadač obrázkov. iPhoto je dosť sklamanie, nejaké indexovanie do katalógov a galérii nepotrebujem. Riešením je Xee a čiastočne XnView, no stále hľadám.
  • práca s archívmi je kapitola sama o sebe – pokiaľ sa pohybujem v shelli tak nieje problém. Akonáhle však potrebujem GUI tak často to končí tragicky. Používam BetterZip no ak je archív zložený z viac súborov, zaheslovaný tak narazím. Ako ďalší v poradí skúšam MuCommander. Ten občas pomôže a občas nie. Ak nie tak na radu príde PathFinder. Stalo sa že aj ten zakapal a nakoniec som v ParallelsDesktop spustil WinRar a ten to zatiaľ vždy bez kecov zvládol
  • spomínal som, že mi chýba nejaký manažér na DVD s ich indexovaním a vyhľadávaním. Ani tu som neuspel a zostal som pri Where Is It? na Windows-och

Ak to mám zhrnúť tak “raz za uhorský rok” musím nakopnúť Parallels s Windows pre rozbalenie archívu alebo pohľadanie DVD média. Zvládol by som to pod linuxom, no to by som musel zaktualizovať Parallels na vyšiu verziu aby ich Tools išli nainštalovať pod poslednou verziou Ubuntu. A to sú vyhodené prachy. Ak nezakape Virtualbox pod krídlami Oracle a ešte viac sa dotiahne vyberanie okien medzi systémami nieje dôvod zostávať pri Parallels.

Keď som už pri tých platených aplikáciach. V živote som som neutratil toľko peňazí za softvér než čo mam Mac. Rôzne softvérové balíky sa častokrát veľmi oplatia lebo len jedna samostatná aplikácia stojí oveľa viac než celý bundle. No nájdu sa aj úplne hovadiny, toto je vec priorít. Čo si snáď najviac pochvaľujem je Pixelmator – dal by sa korunovať zatiaľ za najlepšiu konkurenciu pre notoricky známi Adobe Photoshop.

To zladenie duše a tela ako ho robí Apple je bezkonkurenčné.

Možno to tu vyzerá, že mám kopec problémov no v podstate ide o detaily na ktoré narážam raz za čas, ako som vyššie spomínal. Naopak tých bezproblémových okamihov je neporovnateľne viac. Mac to nieje predražený hardvér ale výborne nastavený softvér dotiahnutý do detailov. Všetko jednotné, rýchle a intuitívne. Už nemusím pri aplikácii pozerať či mám dobrú grafiku, dostatok pamäte a podobné hovadiny – ak je niečo pre Mac tak to na ňom pôjde. Prídu my až nostalgické časy keď to bolo nahánanie sa za výkonom a kto má „väčší, lepší, rýchlejší“. Ak by ste sa ma spýtali že na koľko MHz mám taktované pamäte tak poviem že neviem. Možno mám menší prehľad, ale ja to nepotrebujem vedieť. Potrebujem pracovať, zabávať sa.

Mac je pre moje potreby najlepšia možná voľba. Nemôže to povedať každý, no myslím si že takých je málo – každý by mal používať to čo mi vyhovuje. Každopádne ja môžem len odporúčať. Ak by som vyberal napríklad notebook určite by som hľadal medzi Macbook-mi, našťastie momentálne žiaden nepotrebujem.