Pojem ako hackerspace či hackspace nieje u nás príliš skloňovaný no začína si budovať svoj význam a povedomie. Voľne by sa dalo povedať, že ide o priestor kde sa ľudia stretávajú a pracujú na rôznych projektoch. Či už ide doslova o laboratória alebo len diskusie. Témou môže byť čokoľvek a každý hackerspace má projektov a viacero cieľov. Lepšie to za mňa povie Wikipédia.

Prevážne ide o opustené budovy, haly – no nieje to podmienkou. Hackerspace nemusí mať presne dané miesto. Projekty majú poväčšinou počítačový, digitálny základ. Veľa sa pracuje s elektronikou, socializuje a samozrejme spolupracuje. Vo svete funguje niekoľko takýchto „organizácii“ – mne je známy napríklad Berlínsky c-base, či Rakúsky Metalab o ktorom som sa dozvedel len pred pár mesiacmi. Celkovo ich je na svete cca 500.

Neviem či je to náhoda alebo úmysel ale aj v Čechách a u nás sa objavili prvé základy niečoho takéhoto. brmlab.cz nemá ešte svoje miesto no kto má chuť môže sa pridať – všetky potrebné informácie sú na webe. progressbar.sk momentálne svoje priestory v Bratislave hľadá – ide o občianske združenie. Tak isto množstvo informácii je dostupných na webe: cieľom je viacero skupiniek venujúcich sa od nízkoúrovňového programovania, cez web security až po cestovanie.