Spomalenie. Ak by som mal hľadať jediné slovo, ktoré popisuje Zikmundov, tak by to bolo práve toto slovo. Veľa som o ňom počul a tešil som sa, keď ho zažijem na vlastnej koži. To nejakú dobu trvalo, lebo pôvodné plány niekoľko ráz odložila pandémia.

Penzión Zikmundov v Starých Hutích neďaleko Uherského Hradiště je obkolesený pastvinami a stále ide o funkčné hospodárstvo. Napriek tomu je tu absolútny kľud. Ide o kombináciu skvelého ubytovania a gastronomického zážitku.

Na výber je niekoľko izieb vkusne a tématicky dizajnovaných, že sa vám z nich ani nechce nikde ísť. Ale to vôbec nevadí, nakoľko na ležanie, dlhé spanie či čítanie je toto miesto presne ako stvorené. Asi tomu prispievalo aj predvianočné obdobie, počas ktorého sme s priateľkou Zikmundov navštívili. Po mimoriadne po všetkých stránkach náročnom roku to bola výborná odmena a začiatok koncoročných sviatkov.

Vybrali sme si izbu Na samotě, ktorá je tak trochu bokom a ponúka perfektné súkromie s výhľadom na pastviny. Napriek zime sme neodolali kúpacej kadi a večer príjemným filmom na plátne s Beosound Shape.

Kapitolou samou o sebe je jedlo – fantastická trojchodová večera. A mimoriadne bohaté raňajky, ktoré sú už legendárne.

Slnečný deň nás vytiahol na Buchlovský kámen, čo je asi 12 metrov vysoké skalisko nachádzajúce sa pár minút chôdze od penziónu. Neďaleko je aj hrad Buchlov a zámok Buchlovice. No a okolité lesy a lúky ponúkajú množstvo príležitostí na prechádzky.

V dnešnej dobe je veľmi ťažké dať si pauzu a odstup. Tu to ide tak nejako samo a úplne prirodzene. Jedna noc je málo, dve boli pre nás zážitok, ale nabudúce určite ešte jednu pridáme. Chcel som natočiť aj vlog, ale nakoniec som techniku ani nevytiahol – jednoducho ma ten oddych strhol.

Spomaliť, užívať si prítomnosť druhého, teplo v krbe a lahodné moravské víno.

Zikmundov je ale hlavne zážitok kvôli ľuďom, ktorí ho tu pre vás vytvárajú. Vďaka nim sme sa od prvej do poslednej sekundy cítili príjemne a vítaní. Užite si to aj vy.