Áno aj mňa ten „zlý“ Apple dostal, nedávno som neodolal a stal sa šťastným majiteľom Apple iPod nano tretej generácie s kapacitou 4 GB. Aby to bolo kompletné tak vo farebnom prevedení silver. Z prehrávačov som inklinoval najmä k značke Creative, zvykol som si na jej zvuk. Posledný rok som počúval najmä na mobilnom telefóne, čo sa po chvíli začalo prejavovať na výdrži jeho batérie. Troška škoda, aj keď ovládanie vo vrecku bolo dosť nešikovné. Mám rád jednoduché veci a funkcie a toto za jednu z nich považujem. Čo ma úplne utvrdilo na mobilný telefón zanevrieť boli neznesiteľné „lupance“ medzi skladbami – tento neznesiteľný jav som postrehol po preflashovaní PDA z Windows Mobile 5 na verziu 6. Intenzita bola rovnaká pri akejkoľvek hlasitosti. Takže bolo rozhodnuté a po veľmi krátkom váhaní som sa rozhodol staviť na Apple. Nejaké skúsenosti som s iPodmi už mal, najmä s nanom druhej generácie a pár hodín napočúvaných aj na verzii classic takže v postate som vedel do čoho idem. Priznám sa, že krátko po uvedení (nejde už o žiadnu novinku) práve verzie nano mi absolútne nepadla do oka. Toľko prvý dojem – no pri prvom reálnom kontakte spravil na mňa tento prehrávač veľký dojem a ja o ňom hovorím ako o jednej z mála vecí, ktoré v reále vyzerajú oveľa lepšie ako na fotografiách. Ale myslím, že dosť bolo kecov na obhajobu prečo som dal 5 100 Sk za „obyčajný“ prehrávač keď za tú sumičku by som mohol mať niečo funkčne bohatšie.

Od kúpy ma odrádzali dve veci, vcelku zásadné – silná previazanosť na iTunes a neštandardný prepojovací kábel. Už po týždni používania mi bolo jasné, že moje obavy boli zbytočné. Na domáce PC som nainštaloval iTunes a spočiatku menežoval všetko cezeň, no na notebooku mam Ubuntu a tu som siahol po alternatívnom programe s názvom gtkpod. iTunes je fajn a premyslené, no táto utilitka mi príde rýchlejšia. Naviac kedže Slovensko nemá ten “dar“ aby mohlo nakupovať online cez iTunes príde mi takmer zbytočné túto aplikáciu používať. Kapacita 4 GB dnes tak isto nieje nijako revolučná, no pri dennodennom počúvaní som zistil, že celý obsah mi stačí meniť raz za pár týždňov. Batéria ma výdrž vyše dvadsať hodín pri prehrávaní MP3 takže ani po prepojovacom kábli netreba príliš často siahať.

Po stránke ovládania a intuície používania nemám tomuto zariadeniu tiež čo vyčítať. Proste takto sa to má robiť! Aby som len nechválil, tak musím aj niečo zhaniť. Od vybalenia sa mi nepodarilo iPod vyleštiť do takej peknej podoby aby bol bez šmúh a odtlačkov prstov. Celokovové telo je fajn a dodáva pocit mohutnosti zariadeniu, no extrémne leštená spodná hrana si to stále odnáša. Nenosím ho v púzdre, ale veľmi si dávam pozor aby nebol vo vrecku s niečim iným. Aj tak som si po pár dňoch všimol kopec mini škrabancov práve na spomínanej lesklej spodnej strane. Kedže tá je stále „obchytkaná“ tak sú dobre maskované.


iPod je určite legendou čo sa týka mobilných osobných prehrávačov – susedia v ČR pre to majú mne dosť nechutné pomenovanie – empétrojka. A práve toto dobré meno je zárukou, že nájdete veľa aplikácii, ktoré preň dokážu vytvárať obsah napríklad rôzne konvertory. Napriek tomu, že Apple priamo nepodporuje pridávanie vlastných aplikácii do prehrávača veľa výrobcov pridáva do svojich aplikácii podporu pre ne. To už ani nehovorím o tisíckach doplnkov od rôznych výrobcov. S troškou nadsádzky sa dá povedať, že čo sa nedá s iPodom prepojiť je odsúdené na neúspech.