Jeden z tých tradičných piatkových pracovných dní. Ráno refreshujem RSS čítačku a jedným z článkov je ajdigg.sk spamuje, porušuje tak zákony SR  od Petra Šlosára. Prečítal som vcelku dal autorovi za pravdu, osobne by som asi takýto mail vymazal a odignoroval. Občas mi niečo podobné príde do schránky ale príliš si s tým hlavu nelámem. O Peťovi je známe, že je veľmi silným odporcom akéhokoľvek spamu a zástancom ochrany osobných údajov. Teda aspoň takú mám predstavu, čo jeho blog čítam.

Prekvapením, však bolo pokračovanie ktoré sa o chvíľu objavilo v podobe spotu Marek Simka sa mi vyhráža za článok o digg.sk  a už prvá správa ma zaujala – veľmi silné reči, dokonca je to možné brať ako vyhrážanie. Na serióznom blogu niečo nevídané tak som článok pridal na vybrali.sme.sk . Medzitým bol článok pár krát aktualizovaný a pribudli zaujímavé fakty aj na vybrali.sme.sk. Článok som na SME pridal dobrovoľne a zo slušnosti som poslal link aj autorovi.

Vôbec netuším kto Marek Simka je a či vlastne existuje, zaujímave však je, že mailuje v prospech digg.sk. Samozrejme môže tak robiť aj za účelom poškodiť spomínaný digg.sk. Majiteľ domény by sa mal však v rámci zachovaní dobrého mena vyjadriť či má s touto osobou niečo spoločné prípadne sa od všetkého dištancovať. Inak web digg.sk mi abulútne nič nehovorí. Poznám len svetoznámu doménu DIGG.COM, stránka na slovenskej doméne očividne používa free skripty svojho .COM vzoru.

Čo je zaujímavé je zrušenie mailovej adresy z ktorej bol Peter spamovaný – áno na gmail.com je to možné. Spojitosť domény digg.sk a zoznam.sk neviem posúdiť, no zoznam.sk považujem za príliš zvučné meno na domácej internetovej aby sa uchýlilo k takýmto praktikám. Čo ma však zarazilo totálne a neveriacky som krútil hlavou boli niektoré komentáre „rýpalov“.

Na grcku ma naplo zo spotu Spam na Slosar.sk, alebo dobre vymysleny viral? . Samozrejme že ide o veľmi zvrátený názor človeka z veľmi bujnou fantáziou. Ak by si „Martin“ ráčil všimnúť tak link som pridal ja a nie Peter. Zaujímavé je, že sa objavil hneď na vybrali.sme.sk odkaz na túto jeho teóriu. Autor, ktorý ho pridal doteraz odkazoval len na magmag.sk. Nadáva na Šlosára, že zneužíva vybrali.sme.sk a pritom sám na ňom ryžuje. Blbé. Dosť ma sklamal aj Boris Porosin, ktoré články som na blog.sme.sk sem tam rád prečítal. Zarazilo ma, že sa rozčuľuje nad tým, že Peťo niekoho kritizuje – pritom jeho spoty na blog.sme.sk sú hlavne tiež o kritizovaní.

Len pre úplnosť – Petra Šlosára poznám vďaka jeho recenziám v DigiRevue a vďaka jeho blogu, nakoľko mi je názorovo blízky. Nejde o žiadneho zelenáča, ale už ostrielaného blogera ktorého články majú zmysel a váhu. Dnes môže blogovať a aj bloguje naozaj každý – Peťo sa však stal známejší aj vďaka poukázaní napr. že v telefónnom zozname na zoznam.sk sú osobné informácie, alebo že ich zverejňuje Katastrálny úrad. A vždy bolo spomenuté, že na to prišiel „bloger“. Kto z kritikov v komentároch sa môže pochváliť takýmito úlovkami? Ani jeden! Tak my vystvetlite prečo by si Peťo kazil svoje dobré meno nejakým vymyslenými fámami? Lenže to by mudrlanti museli vedieť do koho sa vlastne navážajú. Pôvodne som toto chcel hodiť ako komentár, no nejako sa to natiahlo až s toho vynikol spot. Je to môj osobný názor, a na slobodu názoru a slova mám ešte stále právo. Zároveň sa touto cestou chcem Peťovi ospravedlniť za komplikácie, ktoré mu priniesol nával návštevníkov z vybrali.sme.sk. Ak by som to nezalinkoval ja tak by to spravil niekto iný. Verím, ale že si pevne stojí za tým čo napísal – verím mu aj a želám pevné nervy. Čo sa bude diať ďalej budem dôkladne sledovať.

Doplnené 26.4.2008: Hľadal som nejaké kontaktné informácie na stránke digg.sk, bohužiaľ neúspešne – ide o „clean“ inštaláciu Plig-u. Z WHOIS záznamu domény sa dá celkom bez problémov získať nejaké meno a kontakt na domain admina. V tomto prípade je to Ivan Debnár a dnes som mu poslal nasledovný email:

… dovolil som si Vas oslovit ako administratora domain-name digg.sk. Mozno ste zaznamenali, ze internetovymi mediami a blogmi sa teraz prehana diskusia Peter Sloasar vs Marek Simka. Marek Simka mal pana Slosara spamovat v prospech domeny digg.sk. Touto cestou Vas chcem poziadat, ci mate zaujem sa k danej teme vyjadrit. Ci ma Marek Simka nejaku spojitost s touto domenou a pod. Bol by som nesmierne rad ak by bol zverejneny aj Vas nazor a vyjadrenie.

Večer som si našiel v schránke odpoveď, za čo mu aj touto cestou ďakujem (uvádzam v plnom znení):

Zdravim, dakujem za uozornenie. Nevedel som tejto "zaujimavej teme", ktora akoby naozaj bola velmi putavou.  Nuz, ano, domenu digg.sk mam, sam osobne som ju pred nejakym tristvrte rokom ziskal od dlhorocneho kamarata. Nic zmysluplne sa s nou neudialo, neni cas a ani dovod, kedze na tejto domene sa neda velmi legalne podnikat, preto sa jej nik nevenuje. Spam, ktory niekto posielal, ze moze na tejto stranke zaistit nejake dobre miesto a zaradenie - nuz, to je ako keby niekto ponukal ze moze vase produkty umiestnit v tescu na regal. Nepoznam ani jedneho z akterov, a umiestnit hocijaky link tam asi je mozne, ronako ako umiestnit stranku do googlu.  Je pravda, ze blogovanie dnes dava hocikomu teoreticky jednuduchu sancu o hocikom napisat hocico, a dokonca do dostat aj na "vybrali.sme.sk". Je to trapne a smiesne, ale ked aspon na tom vidno malost par ludi, ktory pre kusok vlastneho zviditelnenia pisu a pisu, taki mali grafomani, a malost inych, ktori si myslia, ze takymi e-mailami ad 1 - niekoho presvedcia na "minanie penazi" a ad 2 - ze sa mozu takto trapne vyhrazat.  Nemam zaujem tomu venovat viac casu, je to len na pobavenie. Ach jo - investigativni bloggeri a ich komentatori.... :-) Ivan

Takže zo spamovej „aféry“ sa nám takmer stala phishingova. Názor nech si už každý spraví sám – myslím že to bol celkom divoký víkend a aspoň trochu sa rozvírili stojaté vody nášho inetu.